"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

úterý 10. července 2012

Český úředník je nezničitelný.Celý minulý týden byly na všech městských úřadech uzavřené kanceláře, kde jsou evidována motorová vozidla. Už měsíc předem o tom informovala media, která upozorňovala majitele vozidel, aby počkali do pondělí 9. července 2012. Měnil se počítačový program evidence.

Z dnešních dopoledních rozhlasových zpráv se lidé dozvěděli, že se program nepodařilo uvést do chodu, že po několika minutách provozu zkolaboval. Co má posluchač rádia udělat? Zaplakat, vztekat se nebo se smát? Co měly dělat stovky, možná tisíce lidí, kteří si přivstali, aby záležitost na úřadě vyřídili co nejdříve, před odchodem do práce, když jim po hodinách čekání úředníci poradili, aby šli domů a přišli jindy?

Že se dlouho inzerovaná změna úřadování nepodařila, je sice něčí ostuda, ale mohla se stát. Nikdo není bez chyby, počítač je jen stroj. Větší ostudou české vlády jsou nařízení vlády, povinnost občanů chodit po úřadech, stát ve frontách, nechat se od úředníků zesměšňovat a urážet a hlavně platit zbytečné úkony.

Jan Čulík z Britských listů tvrdí, že za 35 let pobytu ve Velké Británii nebyl na žádném úřadě, že se tam všechno, včetně registrace vozidel, bez problémů vyřizuje poštovní korespondencí. Že v České republice musí občan běhat od úřadu k úřadu, čekat tam někdy hodiny, je starý zvyk, který v době počítačů a internetu česká vláda přivádí stále k větší dokonalosti. Na každém ministerstvu zřejmě spousta vyšších úředníků vytrvale přemýšlí, jak by svou práci přesunula na úředníky nižší.

Smyslem složité evidence motorových vozidel není nic jiného výběr poplatků, z nichž jsou úředníci placeni. Takový je koloběh vládnutí a úřadování. Denně se ztrácejí stovky aut, z nichž policie nalezne sotva dvě procenta. A policie to je jeden z mála užitečných úřadů, přesto vláda finančně preferuje úřady jiné.

Před deseti lety byly zrušeny okresní úřady, které byly v českých zemích zřízeny v polovině 19. století a měly za sebou úspěšnou tradici, a byly nahrazeny úřady krajskými a úřady v takzvaných pověřených obcích. Z každého okresního úřadu velkého se staly dva, tři, čtyři menší úřady. Teoreticky se měly úřady přiblížit k občanům z vesnic, ušetřit jim náklady na dopravu. Prakticky se stal pravý opak. Zatímco do okresních měst, okresy zrušeny nebyly, funguje téměř ze všech vesnic frekventovaná doprava železniční i silniční, do pověřených obcí je často spojení komplikované, často úplně chybí.

Přestože včera lidé čekající před budovami městských úřadů byli ujišťováni, že program bude během krátké doby uveden v činnost, do večera se tak nestalo. 

Žádné komentáře:

Okomentovat