"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 1. června 2012

Evropské firmy opouštějí Čínu.


Je dostatečně známo, že každý evropský výrobce průmyslového zboží, oděvů, bot, elektroniky atd. pokud chtěl prosperovat, musel hlavní část výroby přesunout do Číny. Zdá se, že tato praxe končí.

Podle průzkumu mezi evropskými firmami podnikajícími v Číně 20 procent z nich hodlá provozy v Číně uzavřít a odstěhovat se do jiné země. Říše středu je sice pořád zajímavé odbytiště výrobků, podnikání tam však je stále obtížnější. Objevují se stále nové a nové legislativní bariéry, rostou náklady na suroviny a hlavně prudce rostou mzdy. Tak vyznívá zpráva, kterou v úterý vydala Evropská hospodářská komora v Číně.

"To, že jeden z pěti evropských podnikatelů chce opustit Čínu, je alarmující," řekl novinářům prezident komory EU David Cucino. 22 procent podnikatelů uvádí, že k rozhodnutí odejít z Číny je nutí obtížné jednání s úřady, které zneužívají nejednoznačné znění tamních zákonů. Rovněž levná pracovní síla začíná být minulostí. Proto začíná přesun investic do jiných zemí.

Každý druhý evropský podnikatel uvádí, že v Číně doplácí na nepochopitelné úřední regulace. 64 procent firem podnikajících v Číně uvádí, že nejméně 10 procent produkce jim zmizí neznámo kam. Dohromady jdou ztráty do miliard dolarů.


Žádné komentáře:

Okomentovat