"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 2. května 2012

Venkov a malozemědělství, portugalský lék na krizi.

Rozladění z nenaplněných snů ve městech, otrávení z vládních škrtů a naštvaní ze stavu ekonomiky, odcházejí Portugalci ve stále rostoucím počtu na venkov. Města Lisabon a Porto v posledních deseti letech ztratila 3 a 10 procent populace.

Portugalská vláda však takový přístup vítá. V únoru zahájila projekt, jehož výsledkem bude zmapování nevyužitých parcel, jež jsou bez majitele. Zájemcům pak půdu nabídne k pronájmu. Dalším krokem jsou daňové úlevy. Každý kdo půdu nevyužívá a pronajme ji zemědělcům, ušetří. Úřady odhadují, že takto pomůžou zušlechtit 1,5 milionu hektarů.

Ve srovnání s dobou v polovině 80. let, kdy země vstoupila do EU, jde o výrazný obrat. Začlenění do evropského společenství šlo ruku v ruce s růstem v oblasti služeb a průmyslu. Ekonomiku tradičně táhla dvě největší města - Lisabon a Porto. Místní zemědělství vždy bylo chronicky zaostalé. Velký podíl na tom má i vojenská diktatura, kterou se podařilo svrhnout v roce 1974. Ta prosazovala kolektivizaci v sovětském stylu, ale bez efektivní výnosnosti.

V Portugalsku má produkce korku, vinařství, lesní průmysl, pěstování oliv a zpracovávání potravin dlouhou tradici. Odvětví od začátku krize zaznamenalo 17procentní růst. Z potravin se navíc za poslední roky stala s 1,2 miliardami eur druhá nejvýnosnější položka exportu. Lidé se stěhují buď do zahraničí, nebo na venkov. Lákají je hlavně nižší životní náklady.

Lisabonská radnice se snaží jít s dobou a přání svých obyvatel vyhovět. Kdo nehledá absolutní proměnu životního stylu, může si od lisabonské radnice pronajmout malý kus půdy na okraji města. Plán nalákal už stovky lidí. Pěstování zeleniny má v zemi, kde vládne 14procentní nezaměstnanost, jasné výhody.

Pronájem políčka stojí ročně 50 až 80 eur. Přístup k vodě je v ceně. Náklady na semena, nářadí a hnojiva si každý platí sám. Radnice plánuje, že na kraji Lisabonu takto postupně vytvoří jednu z největších městských pěstíren zeleniny v Evropě. Zájemci o pronájem se můžou ozvat do konce roku.Žádné komentáře:

Okomentovat