"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

úterý 22. května 2012

Současný sedlák je čeledínem ve svém dvoře.


Bývalých čeledínů (pacholků) a děveček už moc nežije, stejně tak sedláků, u nichž vykonávali službu. Vzpomněl si na ně jeden rakouský sedlák, který svou práci přirovnává k práci čeledína.

Chasa musela pracovat celý týden, bez ohledu na hodiny. Volno měla pouze v neděli, ale jen během dne, ranní a večerní práci ve stájích musela vykonávat denně. Dovolenou obyčejně žádnou neměla, ani nárok na nemocenskou. Čeledíni neměli důchod a museli buď pracovat až do smrti, nebo se živit žebrotou.

Současný sedlák musí pracovat stejně tvrdě nebo ještě tvrději než bývalí čeledíni. Zaměstnance přijmout nemůže, protože by nedokázal splnit zákonné požadavky, brigádníka také ne, protože k obsluze moderních strojů je třeba kvalifikace a praxe.

 Současný sedlák má sice určité sociální výhody, které ale prakticky nevyužije. Má však navíc spoustu povinností, hlavně byrokratických, a je neustále pod psychickým tlakem. Sedlák je dnes v podstatě čeledín ovládaný a týraný úřady, odběrateli, obchodem, bankami a ekologickými aktivisty.

Žádné komentáře:

Okomentovat