"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 3. října 2012

Prezident nemá rád kulturní památky.

Na sobotu 12. května 2011 je připraveno historicky první otevírání lázeňské sezony v Kyselce na Karlovarsku aneb Kysibelský velejuch.  Jedná se akci Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví, jejímž prezidentem je Pavel P. Ries.

Zatím se jedná jen o formální kulturní akci, ale organizátoři doufají, že budou jednou v opraveném lázeňském komplexu otevírat v Kyselce skutečnou lázeňskou sezónu.

Lázně byly v provozu do roku 1991, kdy se je ministerstvo zdravotnictví rozhodlo prodat. Odhadní cena byla 12 milionů(?) (za ubytovací zařízení, restaurace, kolonádu, prameny a veškeré zázemí). Ministerstvo zdravotnictví se na odhad neohlíželo a celou Kyselku prodalo pražskému instalatérovi Frantovi za pouhé 2 mil. Kč. Jednalo se samozřejmě o nastrčenou figuru, skutečným majitelem se stal německý podvodník Wolfgang Becker, hledaný Interpolem ve všech státech světa (českému ministerstvu zdravotnictví to však vůbec nevadilo). Od něj se lázně dostaly k německému obchodníkovi s tekutým mýdlem Markardovi, jenž je chtěl zbořit a na jejich místě postavit zábavný park. O projektu s ním naprosto vážně jednala řada českých politiků, někteří mu dokonce slibili odprodej celého vojenského prostoru Doupovské vrchy za cenu 1 koruna česká. Nyní pozemky vlastní ruský podnikatel Šamilij Chamichutej.

O záchranu těchto lázní Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví usiluje už několik let. Mezitím se v této obci střídají politici, situaci kolem lázní dokonce přijel řešit i prezident Václav Klaus. Zdevastovanými lázněmi se zabýval i Senát České republiky. Přesto cenné lázeňské domy padají dál a nic se neděje.

Prezident sice přijel do Kyselky, kde od něj očekávali podporu při obnovení lázní. Udělal téměř přesný opak. Nepodpořil obnovení proslulého lázeňského místa, ale zahraniční vlastníky, kteří památkově chráněné lázeňské domy chtějí zbourat. Noví majitelé domů je údajně neopravují kvůli tomu, aby na jejich místech mohli postavit české Las Vegas (kasína, luxusní hotely, zoopark atd.)  Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví nazval Klaus nejhorším škůdcem Kyselky a petici Asociace  (19.000 podpisů) odsoudil jako zmanipulovanou.

 Senát to viděl jinak, petici přijal a ke Kyselce uspořádal v prosinci loňského roku slyšení. Vlastníci památkově chráněného areálu v Kyselce dělali, co mohli, aby se Kyselka v Senátu neprojednávala. Marně. Když neuspěli, pokusil se Alessandro Pasquale osobní intervencí u předsedy Senátu alespoň zamezit schválení usnesení ze slyšení na schůzi Senátu. Ani to se naštěstí nepovedlo. Usnesení Senátu má jen deklamující charakter, ale morálně a politicky má velký význam.

Žádné komentáře:

Okomentovat