"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pondělí 21. května 2012

České prase je další obětí vládních škrtů.


Do České republiky se ve velkém dováží dotované levné vepřové maso, často nakoupené ze státních hmotných rezerv Německa nebo Dánska. Ještě před dvanácti roky se do Česka dovezlo maso za 2,2 miliardy korun, loni to už bylo maso za 22 miliard korun. Tedy desetkrát víc.

Za obří pokles tuzemské produkce masa nemůže jenom to, že zahraniční konkurence pracuje efektivněji, ani skutečnost, že Češi a Moravané chtějí nakupovat levně bez ohledu na kvalitu a řetězce na to slyší.
Na nekonkurenceschopnost českých výrobců masa působí nejvíc národní politika dotací. V důsledku toho mohou producenti masa, například němečtí nebo polští, úspěšně cenově konkurovat i dovozům masa ze zámoří.

Od roku 2002 odešlo z českého zemědělství dalších 82 tisíc lidí. Od roku 1992 celkem ubylo v zemědělství okolo 400.000 lidí. To  se při veškeré úctě k vyšší produktivitě, mechanizaci a chemizaci musí někde projevit, konkrétně v nižší produkci, vyšším dovozu potravin a ve vylidňování vesnic.

V ČR tak velmi rychle přibývají prázdné objekty živočišné výroby. Stavy prasat v ČR podle Českého statistického úřadu zase za poslední rok klesly o desetinu na 1,58 milionu kusů, což je nejméně od roku 1921.

Snižovaly se také počty drůbeže, zejména slepic. Chovy drůbeže od loňského do letošního dubna poklesly o 2,6 procenta na 20,69 milionu kusů, z toho slepic bylo 5,35 milionu. Méně drůbeže v ve velkodrůbežárnách se v ČR chovalo naposledy koncem 60. let minulého století.

Heslo "Budeme se divit, až nás bude EU živit," které se na přelomu tisíciletí se objevovalo při demonstracích Agrární komory, je dnes aktuálnější než tehdy. Podle prognóz pesimistů během dvou až třech let skončí chovy prasat v ČR úplně a bude veškeré vepřové do České republiky dováženo. Nejvíce z Německa, kde za posledních 10 let jeho výroba stoupla desetinásobně. Očekává se také, že směrem k národním dotacím na výrobu a vývoz vepřového německá vláda řekne:  "DOST, PŘECHODNÉ OBDOBÍ SKONČILO!" Němečtí producenti masa však budou už tak silní, že budou moci určovat cenu vyváženého masa. A ta nižší určitě nebude.

Přestože venkov a zemědělství jsou od nejstarších dob jako symbol pracovitosti a skromnosti  opomíjeny, právě tam jako první doléhá špatná politika vlády. Že současná politika ŠKRTŮ je špatná, potvrdili minulý týden na setkání G8 v Camp Davidu představitelé ekonomicky nejvyspělejších zemí (mimo Spojeného království). Komuniké z jednání podporuje takový ekonomický balíček zaměřený na hospodářský růst, jaký se v USA prosadil  už v roce 2009. Problém je v tom, že prorůstová opatření se neprojevují okamžitě, na rozdíl škrtů v sociální oblasti, které okamžitě snižují koupěschopnost a životní úroveň obyvatelstva.

Žádné komentáře:

Okomentovat