"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 23. března 2012

Dotace EU za nehty politiků a ministerských úředníků, nebo nikde. Ostatní občany peníze kazí.

Česká republika má velké potíže s čerpáním prostředků z fondů Evropské unie. Problémy se objevily nejprve v některých regionálních operačních programech, následně Evropská komise pozastavila vyplácení dotací v resortu školství, a to všechno z důvodů podezření z korupce a špatné kontroly toku peněz. Podobně je to i s čerpáním v Operačním programu doprava. Přesto jsou u nás programy, které se čerpají dobře. Takovým je i Program rozvoje venkova administrovaný Ministerstvem zemědělství v rámci Společné zemědělské politiky EU (SZP), jejíž součástí je i Program rozvoje venkova. Přesto však česká vláda požaduje krácení výdajů na SZP v rámci budoucího rozpočtu EU.

Dotace z fondů Evropské unie v letech 2014-2020 budou k dispozici jen pro země, které zabezpečí jejich správné využití.V Praze to včera řekl eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn. ČR má nyní s čerpáním dotací EU problémy a Evropská komise (EK) jí tento týden pohrozila jejich zastavením.

EK má výtky hlavně vůči nastavení a nezávislosti auditu a způsobu kontroly v ČR. Hahn dále upozornil, že bez rizik se neobjede ani výjimka pro přesun až 30 miliard korun na výstavbu infrastruktury, kterou žádá od EK ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Obecně však podle Hahna Evropská komise není proti přesunu peněz mezi operačními programy, přes které se státům rozdělují dotace.


Ministr Kuba chce vzít peníze programům, které financují například vzdělávání, a podpořit mj. tuzemské stavebnictví. Jsme otevření změnám v operačních programech, zejména pokud to v daném členském státu pomůže například snížit nezaměstnanost, uvedl eurokomisař. Členský stát ale musí počítat s tím, že současné rozpočtové období se chýlí k závěru a žádost nemusí být vyřízena včas. Země by pak o tyto peníze přišla.

Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor po včerejším jednání s premiérem Petrem Nečasem (ODS) řekl, že Komise stále vidí nedostatky v Operačním programu Vzdělávání a konkurenceschopnost, o němž s ministrem Josefem Dobešem (VV) už před měsícem jednal v Bruselu. Od té doby podle Andora sice došlo k pokroku, zatím ale tento proces ještě zdaleka není ukončen.

Česká vláda v srpnu 2011 schválila Rámcovou pozici ČR k víceletému finančnímu rámci EU na období 2014-2020 s obecným konstatováním, že je ČR spokojena s návrhem Komise, který snižuje výdaje na SZP. V současnosti dochází k přehodnocení této Rámcové pozice a Ministerstvo financí spolu s Úřadem vlády navrhuje další výraznější krácení finančních prostředků na Společnou zemědělskou politiku. Jelikož určená část evropského rozpočtu na Společnou zemědělskou politiku je druhá největší, může mít navrhované krácení významný dopad na celkové čerpání finančních prostředků z EU. ČR je v současnosti čistým příjemcem z rozpočtu EU a velkou zásluhu na této pozici má díky správnému čerpání SZP. Za rok 2011 ČR získala o 30,7 mld. Kč více, než do evropského rozpočtu zaplatila, z čehož se příjmy ČR v rámci SZP na čisté pozici pozitivně podílely cca 26 mld. Kč. Program rozvoje venkova patří mezi nejlépe čerpané programy, a to hlavně z toho důvodu, že nemá žádné korupční či jiné kauzy. Při čerpání prostředků z jeho předchůdce Horizontálního plánu rozvoje venkova (HRDP) byla ČR dokonce hodnocena jako nejlepší ze všech nových členských zemí, kdy z celkové částky větší než 19,6 mld. Kč, která byla částečně použita, zůstalo nedočerpáno pouhých 445,79 Kč.

Jak je zde vidět, program SZP v ČR funguje správně a je využit téměř na 100 %, je tedy nereálné, aby zemědělci na jedné straně museli plnit přísné a ekonomicky náročné předpisy EU směrem k zaměstnancům, životnímu prostředí, údržby krajiny či welfare zvířat a na straně druhé neměly tyto náklady alespoň částečně kompenzovány ze Společné zemědělské politiky. Slabá SZP bude znamenat naprostou nekonkurenceschopnost evropských zemědělců na světovém trhu.

Žádné komentáře:

Okomentovat