"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 22. března 2012

Řádí u slepic v ekologických klecích ponorková nemoc?

Minulý týden proběhla ve většině centrálních medií zpráva o kilometrových frontách zákazníků před dynínskou drůbežárnou, kde byly vyřazovány nosnice. Zájemci o nákup slepiček absolvovali desítky i stovky kilometrů. Inspiroval je nedostatek a vysoká cena vajec.

Aby byla velkovýroba vajec ekonomická, nedožijí se nosnice vysokého věku. Kuře se odchovává 19 týdnů, pak se převede do snášky a ve snášce může vydržet 12 až 13 měsíců. Potom množství snesených vajec začne klesat. Proto slepice jdou na porážku nebo jsou za symbolickou cenu nabídnuty drobným chovatelům, jimž nižší snůška pro samozásobení stačí. Mnozí lidé byli zákazníky dynínské drůbežárny už dříve, v dobách, kdy tam slepice byly drženy v neekologických klecích, kde na ploše 550 cm2 mohly jen sedět, žrát, kálet a snášet vejce. V prostoru 0,5 krát 0,6 metru, pro 4 slepice nebyl žádný velký komfort. Když po vyřazení z „výroby“ tyto slepice koupili drobní chovatelé, pokud z nich hned neuvařili polévku, trvalo několik dní, než slepice pochopily, na co mají končetiny. Neuměly chodit ani létat a zděšeně se za pomoci nohou a křídel posunovaly a poskakovaly.

V ekologických klecích musí na jednu slepici připadat nejméně 750 cm2 plochy. Namísto dosavadních klecí, kde nosnice v omezeném prostoru prostály na drátech více než rok svého života, teď mají mít k dispozici například hřady, hnízda, prostor pro pohyb, pro hrabání, bez omezení krmné korýtko a napáječky. A pohyb slepic to je jistý problém, jak zjistili ti šťastní zákazníci, na které se v Dyníně dostaly vyřazené slepice. Na rozdíl od předchůdkyň slepice chodí dobře, ale zase vypadají jako buršáci po souboji. Ekologická klec není dvůr. Na dvoře, když se slepice nedohodnou, tak mají možnost se rozprchnout. Aby neutíkaly daleko, od toho u nich je kohout. Když se slepice nedohodnou v kleci, kde sice mají určitou možnost pohybu, ale nemají kam utéct, vypukne rvačka. Orvané peří, hřebínky a šrámy na kůži. Možná projevy kanibalizmu.

Do zlepšení životních podmínek nosnic museli velkochovatelé investovat miliony korun. Rozdíly ve snůšce nejsou znatelné. Slepice byla do malých klecí vyšlechtěná, vybíraly se linie, které jsou schopny v klecích žít., ale třeba vejce byla daleko méně znečištěná.

Žádné komentáře:

Okomentovat