(předcházející stránka) Propad ekonomické významnosti českého zemědělství je hrozivý. V zemědělství trvale upadá HZP (hrubá zemědělská produkce), až k podílu na HDP kolem dvou procent. Problém je především v deficitu agrárního zahraničního obchodu (AZO), který je v trvalém propadu od roku 1994.
Loňský deficit je obdobný, jako byl v nechvalně rekordním roce 2006, tedy zhruba na úrovni minus 34 miliard korun. Největší deficit vytvářel v roce 2010 především dovoz masa a drobů, a to na úrovni – 12,631 miliardy, ovoce – 9,343 a zeleniny – 8,501 miliardy korun, většinou v tom, co bychom si sami dovedli vypěstovat. V roce 2011 deficit dosáhl rekordu 34,7 miliardy Kč, příští rok se dá očekávat do 36 miliard.
Oficiálně sice české zemědělství zásluhou evropských dotací je ziskové. To je však politická záležitost. Evropská unie vychází z marxizmu, že jen hladový otrok se dokáže vzbouřit. Plný talíř je zárukou sociálního smíru. Státy, které tuto ideu pasivně přijaly a spoléhají na dovoz potravin, ČR v první řadě, v budoucnosti musejí na ní šeredně doplatit.
Čeští zemědělci stejně jako jejich kolegové z dalších nových zemí EU pobírají na dotacích méně než zemědělci v starých členských státech unie. Úroveň přímých plateb se nevyrovná ani po roce 2013. Staré členské země nemají zájem o jejich narovnání a jistě takzvané přechodné období dokážou prodloužit.
Obnova zničeného českého zemědělství (v klasické podobě) nebude už nikdy možná, takže občané budou závislí na potravinách (množství, kvalitě a ceně) dovezených. V praxi, co na ně zbude. Utlumení zemědělství není totiž jen zatravnění a zalesnění zemědělské půdy a likvidace hospodářských zvířat. To je likvidace stájí, strojového parku, skladových prostor atd. a především přerušení kontinuity, odborných a praktických znalostí lidí. Osobní zkušenosti, kontakty s přírodními zákonitostmi a regionální odlišnosti, se nedají nastudovat na žádné univerzitě. (M.V., 25.2.2012) Pokračování
Žádné komentáře:
Okomentovat