K otázkám nacizmu je většina Rakušanů mimořádně citlivá. Přestože ve třicátých letech zde bylo silné nacistické hnutí, které připravovalo Hitlerovi půdu pro vstup do země, Rakušané po válce za nacizmem udělali silnou čáru.
Jakékoli zárodky nacionalizmu jsou hned odsuzovány, i když Strana svobodných (FPÖ), která je založena na odporu k přistěhovalcům, zaujímá poměrně významnou pozici na rakouské politické scéně. Letos rakouskou protinacionalistickou veřejnost rozbouřil masopust v městečku Litschau (u českých hranic), při němž se jako masky objevili vojáci Wehrmachtu.
Že právě v severní části dolnorakouského regionu Waldviertel má nacizmus podporu, není zřejmě náhoda. Právě v této oblasti byly po anšlusu Rakouska organizované jednotky nedočkavých místních nacistů, které v září 1938 (před Mnichovskou dohodou) podnikaly ozbrojené útoky na české celnice. Československá finanční stráž byla posílena o vojáky s kulomety, takže útoky odrazila (několik útočníků pravděpodobně nepřežilo).
Tři mladící, kteří se v německých uniformách objevili, sice tvrdí, že uniformy si legálně pořídili na internetu. Žádné nacistické symboly na uniformách prý neměli. Železný kříž, který jedna maska měla, prý není symbolem nacizmu. O jednom z mladých mužů v německé uniformě je však známo, že je voličem FPÖ a na Facebooku publikuje příspěvky s extremistickým obsahem a obrazy hořících mešit. Rovněž náznaky hajlování byly zaznamenány. V případě prokázání propagace nacistického hnutí mladíkům hrozí až 15 let vězení. (Zdroj: NÖN)
Žádné komentáře:
Okomentovat