„Stavy masného skotu v České republice se dlouhodobě zvyšují. Navíc chov masného skotu je pro české zemědělství typický. Zejména pro farmáře z horských a podhorských poloh, kteří se často věnují i ekologickému hospodaření, je to hlavní zdroj příjmu. V méně příznivých oblastech je chov masného skotu důležitou součástí místní ekonomiky, protože nabízí pracovní příležitosti. Také proto se rád setkám s lidmi, kteří se tomuto odvětví zemědělství věnují a můžu s nimi přímo jednat o aktuální situaci v oboru,“ řekl na Šluknovsku ministr zemědělství Petr Bendl, který se po stránce zemědělských znalostí a zemědělské praxe zařadil po bok komunistických ministrů 50. a 60. let, včetně Nepomuckého a Štrougala.
Článek byl zveřejněn na webu AK http://www.apic-ak.cz . Konkrétní čísla o tom, jak masný skot přispívá k zaměstnanosti, ministr neuvedl. Na téže stránce se nachází článek prezidenta AK Jana Veleby, jehož údaje příliš nepřesvědčují o tom, že by zemědělství rostlo a vytvářelo pracovní příležitosti.
Veleba: "Vývoj objemu produkce živočišné výroby je velmi nepříznivý. Nenalezneme bohužel obor, který by vykazoval vzestupný trend. Celkovou dnešní produkcí 788 tisíc tun (do roku 2003 v tabulce chybí telata) jsme na úrovni roku 1964. Přitom je to živočišná produkce, která tvoří zaměstnanost (v prvovýrobě, ve zpracovatelském průmyslu a obslužných oborech) přidanou hodnotu a suroviny pro výrobu domácích potravin.
V zemích EU-15 je vývoj přesně opačný. Je paradoxní, že německá spolková ministryně zemědělství Ilse Aignerová musí proti Zeleným obhajovat expanzi produkce masa. Pro list Neue Osnabrucker mimo jiné řekla: „Zvyšování spotřeby masa odpovídá růstu počtu obyvatel, především ve velkých rozvojových zemích se rapidně mění způsoby stravování“. Během deseti let od roku 2011 totiž Německo zvýšilo vývoz masa o 250 % na více než 3,7 miliónu tun. O takovém vývoji se nám může jenom zdát.
Žádné komentáře:
Okomentovat