"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

neděle 29. ledna 2012

Rekordní vývoz české elektřiny.

Podle předběžných údajů společnosti ČEPS, vývozce elektřiny, činil loňský čistý vývoz 17,4 terawatthodin (TWh), což je o 1,2 TWh více než byl dosavadní rekord. Ve skutečnosti energetické firmy vyrobily na export ještě víc elektrické energie, protože odhadovaná hodnota 17,4 TWh je rozdíl mezi vývozem a dovozem.

Trochu jiná čísla uvádí notoričtí „potížisté“ z hnutí Duha, kterým jde hlavně o posílení politických pozic v severních Čechách, přičemž jim nevadí vnitrozemská vysoká cena elektřiny a plány na stavbu dalších bloků jaderných elektráren: Jejich zpráva konstatuje, že se v roce 2010 vyvezlo do zahraničí 26 TWh elektřiny, tedy třetina z celkového množství, a dovezlo se 11,1 TWh. Saldo vývozu a dovozu tedy bylo 14,9 TWh, což je bezmála pětina vyrobeného proudu. „Česká republika tedy vyrábí více elektřiny, než potřebuje, a zatěžuje tak více životní prostředí výměnou za krátkodobější hospodářské efekty,“ řvou ekologové.

Společnost ČEZ, dominantní polostátní výrobce elektřiny v zemi, si ovšem nedokáže představit, že by ČR vývoz proudu zastavila. Česká republika je součástí Evropské unie a jejího jednotného trhu. Volný pohyb zboží a služeb, včetně elektřiny, patří mezi základní pilíře, na kterých stojí projekt Evropské unie.

Ani připravovaná Státní energetická koncepce z dílny ministerstva průmyslu zatím s omezováním vývozu elektřiny nepočítá. Spíše naopak. Česko má mít i do budoucna spíše přebytek proudu.

Největším odběratelem české elektřiny bylo v uplynulém roce podle předběžných čísel společnosti ČEPS Německo, kam mířila více než polovina exportu. Na druhém místě pak bylo Slovensko a na třetím místě Rakousko. Z Polska se naopak elektřina dovážela. Loňský rekordní vývoz české elektřiny dávají odborníci do souvislosti především se zavřením německých jaderných elektráren.

Žádné komentáře:

Okomentovat