Po Polsku dnes předsednictví Evropské unie přebírá Dánsko, které si za hlavní úkol stanovilo urovnat vztahy mezi Velkou Británií a ostatními zeměmi EU. Dánská premiérka Helle Thorning-Schmidtová zároveň slíbila, že se bude snažit zabránit postupnému rozdělování unie na členy a nečleny eurozóny.
Protože se britskému premiérovi Davidu Cameronovi v Bruselu nepodařilo obhájit výjimky (sobecké chování britských bank), odmítl se připojit k novému unijnímu paktu na zpřísnění rozpočtové disciplíny. Od té doby se stále víc spekuluje o tom, jak bude pokračovat působení Spojeného království v rámci EU. Zdá se, že teprve po pětadvaceti létech se v plné síle projevují následky řádění britské premiérky Margaret Thatcherové, která průmyslovou výrobu a zaměstnanost nahradila bankovními operacemi (obchodováním s větrem) a sociálními problémy obyvatelstva.
Dánsko, které sice patří mezi 10 unijních zemí bez společné měny, se k základům fiskální unie aktivně připojilo, na rozdíl od Londýna. Kodaň stanovila hospodářskou odpovědnost EU za hlavní cíl svého předsednictví a chce podporovat německou snahu o posílení fiskální disciplíny v Evropě. Považuje za velmi důležité, aby se Británie nedostávala do stále větší izolace.
Během šestiměsíčního předsednictví čeká Dány také rozhodující díl práce na jednání o rozpočtovém rámci EU pro roky 2014 až 2020. Kromě rozdělení výdajů se očekávají spory i o příjmovou stránku evropského rozpočtu, neboť se bude jednat o zavedení daně z finančních transakcí. To je ovšem jeden z hlavních důvodů britského trucování.
Jako další cíle svého předsednictví si Dánsko klade budování evropské dopravní a energetické infrastruktury. Usiluje také o vytvoření dlouhodobé ekologické strategie EU, která by stanovila cíle až do roku 2020. Kodaň chce také dojít k mechanismu, jak by EU mohla čelit novým bezpečnostním hrozbám souvisejícím s imigrací v prostoru Středomoří, které se vynořily jako důsledek letošních politických změn v severní Africe.
Žádné komentáře:
Okomentovat