Jako reakce na tlak aktivistů, prosazujících zákaz umisťování kojících prasnic do klecí, se v Rakousku rozběhla petice "Kde zůstala ochrana člověka při práci s prasnicemi?" žádající ochranu chovatelů, především žen, jejichž počet v živočišné výrobě převažuje. Klece, do kterých se kojící prasnice umisťují, chrání malá selata před zalehnutím, a také ošetřovatele před kousnutím.
O tom, že vstup do kotce ke kojící prasnici je spojen s nebezpečím se jistě přesvědčil každý chovatel. I jinak mírumilovné zvíře má vyvinutý instinkt - obavu o selata - a zaútočí na člověka obyčejně v nečekaný okamžik - a zezadu. Špičáky prasnice jsou větší než špičáky psa, takže stačí jedno kousnutí a ruka je rozdrcená nebo kus masa vytržený z nohy.
V Rakousku se aktivistům za práva zvířat podařilo dostat na svou stranu velkou část rakouské veřejnosti. Zákaz používání klecí pro kojící prasnice má určitou podporu i parlamentu, nesouhlasí především lidovci. Ani to aktivistům nestačí, tak ve středu si oblekli šaškovské kombinézy a s obrazy prasnic v kleci blokovali vchod do budovy dolnorakouské Zemědělské komory.
Prezident Dolnorakouské zemědělské komory Hermann Schultes na činnost aktivistů reagoval prohlášením, že rakouští konzumenti nejsou zvědaví na podobné akce, ale vyžadují především rakouské kvalitní potraviny. Rakouští zemědělci nepotřebují radit, sami nejlépe vědí, co je pro jejich zvířata dobré. Ochrana hospodářských zvířat je v Rakousku na nejvyšší úrovni. "Chceme, aby rakouský spotřebitel také v budoucnosti kupoval vepřové maso ze zvířat, která mají rakouský původ. Pokud bude chovatelům bráněno v jejich práci, mohlo by se stát, že bychom byli závislí na importu vepřového masa," uvedl Schultes.
Žádné komentáře:
Okomentovat