Kuba, která se snaží přitáhnout lidi zpět k půdě a zvýšit produkci potravin, provedla tak rozsáhlé úpravy v systému najímání státní půdy, že se něj fakticky stává soukromé vlastnictví.
Opatření přijatá nedávno Radou ministrů a dosud oficiálně neoznámená, jsou zatím posledním rozvolněním doktrinální stalinistické ideologie, která ovládala kubánskou zemědělskou politiku po desítky let. Farmáři tento krok vítají.
Podle informací od farmářů jim bylo sděleno, že si budou moci od ledna pronajmout až 165 akrů státní půdy, zatímco dnes je to pouze 33. Nájem bude možný až na 25 let, zatímco dnes je to pouze 10 let. Navíc může být obnoven, převeden na rodinného příslušníka a v některých případech na pracovníky.
Kromě toho si farmáři budou moci na pronajaté půdě postavit dům a provádět další úpravy se zárukou náhrady, pokud by o své nájemní právo přišli.
Od znárodnění půdy v roce 1959 mají 70 procent kubánské půdy státní podniky. Soukromí zemědělci obhospodařují 24 procent, ale jejich produkce tvoří 57 procent z celkové kubánské výroby. 4 miliony akrů pronajaté státní půdy obdělává 150.000 lidí. Průměrný věk kubánského zemědělce je 50 let.
Poté, co se vlády na Kubě ujal Raul Castro a byly opuštěny staré sovětské metody hospodaření, zavedené Fidelem Castrem, zemědělská výroba se nejen nezvětšila, ale dokonce poklesla. Výsledkem je i pokles vývozu, neboť domácí spotřeba stoupla ze 60 na 70 procent kubánské produkce.
Raul Castro se snaží postupně zavádět tržní prvky do zemědělské ekonomiky, dát zemědělcům určitou svobodu v orientaci na produkci, která jim vyhovuje. Ceny nadále určuje stát. Před měsícem bylo oznámeno, že zemědělci budou moci získávat výhodné úvěry, a také budou moci produkci (ovoce, zelenina) přímo prodávat turistům.
Žádné komentáře:
Okomentovat