Analýza dostupných dat, kterou v USA provedla známá nevládní organizace WOW, odhalila další pesimistické skutečnosti. Zpráv o negativních důsledcích hospodářské krize pro kdysi nejbohatší společnost světa v poslední době přibývá.
Spojené státy se už v 19. století staly symbolem rychlého bohatnutí a života v nadbytku. Americké hospodářství už ve 20. letech minulého století bylo kopírováno v sovětském Rusku. Odtud v 50. létech přišlo i do Československo heslo "Dohnat a předehnat Ameriku." s nímž kolektivy pracujících chodily do prvomájových průvodů. Ekonomika je nevyzpytatelná jako příroda, ani ekonomickým katastrofám nelze zabránit. Krize, ke které svou chamtivostí výrazně (a zřejmě úmyslně) přispěly americké banky, zasáhla nejen Řecko, Portugalsko a další státy, ale také obyvatelstvo Spojených států. Vše napovídá, že bez ohledu na dlouhodobé ekonomické problémy Američanů dneska heslo komunistů "Dohnat a předehnat Ameriku", tedy i její antisociální politiku, převzala česká vláda, hlavně ministři Drábek a Heger.
Téměř polovina obyvatel USA má problém ze svých příjmů pokrýt základní životní potřeby jako je bydlení, jídlo či zdravotní péče. Vyplývá to z analýzy, jejíž výsledek v úterý zveřejnilo sdružení Wider Opportunities for Women (WOW). Podle zjištění renomované organizace má problémy uhradit nejdůležitější výdaje na 46 procent Američanů žijících v domácnostech. Přitom se nejedná o lidi (rodiny) s příjmy pod hranici chudoby nebo o nezaměstnané. Přesto se každý měsíc musejí potýkat s nedostatkem financí. Náklady na rekreaci, studium či volnočasové aktivity do analýzy zahrnuty nebyly.
Problém pokrýt základní životní náklady rodin, jejichž příslušníci jsou zaměstnáni a pobírají mzdu, nabírá podobu katastrofy. Přitom vláda uvažuje o škrtech v podpoře lidem bez práce (...) a dalších sociálních programech, na nichž rodiny závisejí.
Hranice chudoby je americkými sociology stanovena na 22 314 dolarů před zdaněním na rok a rodinu (asi 31 500 korun za měsíc), případně 11 139 dolarů na rok a samostatně žijícího jednotlivce (15 700 korun za měsíc). Zmíněných 46,2 milionů lidí, kteří vydělávali méně než tyto sumy, představuje bezmála šestinu populace. Menší polovina z ní – 20,6 milionů – je navíc nucena žít v takzvané hluboké chudobě. To ve Spojených státech znamená s méně než 7 850 korunami na měsíc.
Podle statistiků podíl chudého obyvatelstva na populaci USA skutečně stoupá už od roku 1999. Od roku 2007 navíc narostl i počet příjemců potravinových poukázek, a to o nebývalých 74 procent.
Ze závěrů zprávy vyplývá, že ekonomickou nejistotou trpí až 22 amerických procent rodin s dětmi, ve kterých oba rodiče pracují na plný úvazek. WOW pak uvádí, že příslušné problémy postihují 60 procent žen žijících bez partnera či partnerky. Příjmový medián Američanek dosahoval v roce 2009 70 procent příjmového mediánu Američanů. U mužů žijících samostatně je podíl postižených 37 procent.
Prezident Barack Obama v pondělí oznámil, že bude všechny případné pokusy o úspory na úkor nejchudších vetovat. Tím ovšem těm, co jsou už nyní na hranici existence, příliš nepomůže. Příští rok proběhnou v USA prezidentské volby, proto asi celý problém bude odsunut pro toho, kdo v roce 2014 bude úřadovat v Bílém domě. (Jiří Krž, 26.11.2011)
Žádné komentáře:
Okomentovat