"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 7. října 2011

Reakce zemědělských svazů, na výměnu ministra.

Agrární komora

Výměna na postu ministra zemědělství přišla podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby v nejméně vhodnou chvíli a může oslabit pozici České republiky při závěrečném vyjednávání o podobě klíčové reformy společné zemědělské politiky EU po roce 2013. Veleba to dnes řekl novinářům. Reforma přitom určí budoucí rozsah unijních dotací pro české farmáře. Novým ministrem zemědělství byl dnes jmenován Petr Bendl. Vystřídal ministra zemědělství Ivana Fuksu, kterého tento týden odvolal prezident Václav Klaus na návrh premiéra Petra Nečase.

"Pokud nový ministr okamžitě nenastartuje, tak to oslabí naši pozici (při jednání o reformě v EU)," řekl Veleba. Vedení AK se chce podle něj s Bendlem co nejdříve sejít, aby se domluvili na další komunikaci a postupu. "Pokud by se výměna (ministra) nepovedla a pokud by se v Bruselu polevilo, tak by to mělo vážné dopady pro české zemědělství," varoval Veleba.

Svaz marginálních oblastí

Svaz marginálních oblastí přes některé úspěchy ministra Ivana Fuksy na mezinárodním poli musí konstatovat, že celkově za dobu jeho funkce došlo ke zhoršení podmínek pro zemědělské hospodaření v méně příznivých oblastech, které pokrývají polovinu území České republiky. Očekáváme, že nový ministr bude více dbát na to, aby stát namísto řízení trhu zasahoval v zemědělství jen tam, kde je to nutné a přínosné, tzn. ve čtyřech obecně uznávaných oblastech: u veřejných statků, externalit, asymetrických informací a tržní síly. Jen tak bude rezort mít kapacitu reagovat na nové výzvy a úkoly, kterým musí zemědělci čelit právě s ohledem na evropský rozměr zemědělství a evropské požadavky na vzhled krajiny a kvalitu životního prostředí.

Zemědělský svaz

"Ačkoliv měl Zemědělský svaz ČR výhrady k některým krokům v práci pana exministra Ivana Fuksy, vnímáme v současné době jeho odvolání jako nešťastný krok," sdělil tajemník Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Aktuální prioritou ministerstva musí být podle svazu, podobně jako podle dalších agrárních organizací, obhajoba českých pozic při jednání o budoucnosti společné zemědělské politiky EU. Ta v Bruselu v posledních měsících finišují. Diplomatickou činnost MZe pod Fuksovým vedením přitom zemědělci chválí. "Doufáme, že nový ministr zemědělství přispěje nejenom k zachování, ale i k rozvoji zemědělství v ČR a především se aktivně připojí k ochraně našich národních zájmů v EU," dodal Pýcha.

Asociace soukromého zemědělství

Rychlé odvolání ministra zemědělství Ivana Fuksy nás velice překvapilo. Ministr Fuksa se zapojil ve svém resortu do boje proti byrokracii nejen slovy, ale i činy, a byť se mu nepodařilo nadměrnou administrativní zátěž kladenou na zemědělce zcela snížit, v mnohém nám ulehčil. Mocenské boje a politické pozadí odvolání ministra nechceme komentovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat