"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 14. října 2011

Připomínky českých zemědělských organizací, k reformě SPZ.

Agrární komora ČR.

“Zásadně nesouhlasíme s povinností, aby 7 % zemědělské půdy daného podniku muselo být zařazeno mimo produkci. To je zásadně proti současné situaci v EU, kdy se zvyšuje požadavek na zajištění dostatku kvalitních potravin pro obyvatele EU a navíc je závazek dosažení 20 % energie z obnovitelných zdrojů do roku 2020, kde hraje produktivní zemědělská půda nezastupitelnou roli,“ řekl víceprezident AK Bohumil Belada.


Svaz vlastníků půdy

Evropská komise tak významně poškodila zájmy vlastníků a omezila trh s půdou.,Je zcela evidentně ztížen vstup nových subjektů do zemědělského podnikání. Všichni, kteří nyní zahájí zemědělské podnikání, nemají nárok na právo na dotace po roce 2014. Paradoxně, mohou žádat o SAPS v roce 2012 a 2013.Komise nebyla schopná vyhodnotit dopady tohoto kroku do podnikání, do ceny půdy a oddělila práva vlastníka od práva na dotace.

Nastane tak obdobná situace, jako v oblasti kvót na mléko, kdy se právo produkovat mléko (mléčná kvóta) prodávala na černém trhu až za 8 Kč/litr. Stejná osud čeká právo na dotace, kdy zemědělec, držitel práva v případě, že ztratí pozemky, zůstane držitelem práva na dotace a bude s nimi na černém trhu práv na dotace obchodovat.

Vznikne další byrokracie. Legální cesta převodu práv bude popsána v legislativním návrhu komise. Tak vznikne pro členský stát povinnost práva na dotace evidovat, vytvářet státní rezervu a znovu je přidělovat. To však nezabrání nelegálnímu obchodu s právy


Zemědělský svaz

Ozelenění neboli tzv. greening jde proti konkurenceschopnosti. Návrh takzvaného ozelenění nejen že zavádí další kontroly a administrativní zátěž pro farmáře, navíc jdou některé parametry proti jiným cílům SZP. Návrat k nastavení tzv. „set aside“, tj. že zemědělec vyčlení z hospodaření 7% obhospodařované výměry, vnímáme jako nelogické v době, kdy svět hovoří o vyšší potřebě potravin a vlády se snaží podporovat vyšší míru využívání obnovitelných zdrojů energie. Navíc jde proti konkurenceschopnosti evropského zemědělství.


Ministerstvo zemědělství ČR

„Nyní nás čeká jeden a půl až dva roky tvrdého vyjednávání mezi jednotlivými státy EU, Radou ministrů, Evropským parlamentem a Evropskou komisí. Je to poprvé, co se Evropský parlament zapojí do rozhodování o reformě SZP, proto očekávám velmi tvrdá jednání. Budeme se na ně intenzivně připravovat ve spolupráci s dalšími resorty v ČR. Povedeme aktivní agrární diplomacii, budeme vytvářet aliance s novými i se starými zeměmi EU. Počítáme s intenzivní spoluprací s poslanci Evropského parlamentu s cílem maximálně prosadit zájmy ČR. Stejně tak nadále počítáme s úzkou spoluprací s nevládními organizacemi a dalšími partnery,“ řekl k nadcházejícím jednáním ministr zemědělství ČR Petr Bendl.

Žádné komentáře:

Okomentovat