V roce 2016 bude podle Mezinárodního měnového fondu Čína silnější než Spojené státy. Bude největším vlastníkem devizových rezerv a USA budou největším dlužníkem. Rusko by mělo být nastartované na pátý nejmocnější stát v Evropě. Už dnes má ale Rusko třetí největší devizové rezervy ve světě. V letech 2020 - 30 by mělo být Rusko ekonomicky nejsilnější zemí Evropy.
První zákon mezinárodní politiky říká, že střídání hegemona je nejrizikovějším obdobím mezinárodní politiky. Tehdy válka hrozí nejvíc.
Důležitým faktorem je, přestože Západ ekonomicky ztrácí své postavení, zůstává vojensky nejsilnější. Zbrojení v těch liberálně-demokratických zemích je pořád intenzivní. Ve Spojených státech je dnes zbrojení větší, než bylo v dobách korejské války, nebo i vietnamské. Americký vojenský průmyslový komplex zaměstnává 2 miliony lidí, jejichž propuštění by znamenalo větší finanční problémy než příprava na válku.
Dnes je finanční krize, což ze sociologického hlediska jednoznačně je krize způsobu života středních vrstev. Ty střední vrstvy na Západě žijí dlouhodobě na dluh. To bylo nastartováno už před dlouhou dobou, V době, kdy se omezily daně a zároveň se zvýšily vojenské rozpočty, se uměle udržovala, ba dokonce zvyšovala životní úroveň. A to zvyšování životní úrovně bylo možné pouze za cenu zadlužování. Takže ve Spojených státech jsou dnes zadlužené domácnosti střední vrstvy. Přitom zahraniční dluh USA je nesmírný. Jinými slovy, nemůže se dále udržet životní úroveň.
Politický systém liberálně demokratický uzavírá smlouvu s politikem na příliš krátkou dobu, než aby mu umožnil rozvinout strategii. Politik nyní potřebuje mít za tři roky výsledky, protože za čtyři roky jsou volby. To je hranice, kam politik dokáže myslet. Stranické zápasy se změnily na marketingové či agenturní souboje a politici už nepotřebují programy. Strategické myšlení a dlouhodobé programy zmizely v takzvaném „pragmatismu", ve skutečnosti v peněženkách nejrůznějších majitelů reklamních agentur. (prof Krejčí, Válka)
Žádné komentáře:
Okomentovat