„Vládní strany ODS, TOP 09, STAN a VV opakovaně protlačily sněmovnou Zákon o veřejném zdravotním pojištění, který je ve zřejmém rozporu s ústavní Listinou základních lidských práv a svobod. Nestanoví totiž, na jakou péči má občan nárok z veřejného zdravotního pojištění,“ upozorňuje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
KDU-ČSL považuje za zcela nedostatečnou vágní formulaci, že ze zdravotního pojištění se hradí jenom péče, která odpovídá zdravotnímu stavu pojištěnce, je v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy, existují důkazy její účinnosti vzhledem k účelu poskytování a je v souladu s hospodárným vynakládáním zdrojů veřejného zdravotního pojištění. „Vláda tímto zákonem způsobila jen zmatek a nejistotu mezi lidmi. Nikdo neví, na jaké bezplatné ošetření má nebo nemá nárok. Zákon neobsahuje žádné standardy ani nadstandardy. Nakonec budeme za většinu zdravotní péče všichni platit na dřevo,“ předpovídá předseda lidovců.
Dalším z vládní dílny je Zákon o zdravotních službách, který nahrazuje dosud platné zákony O péči o zdraví lidu a Zákon o nestátních zdravotnických zařízeních. „Vládní koalice sice tvrdí, že péči o zdraví lidu nahrazuje péčí o konkrétního pacienta. Ve skutečnosti je však zákon, který řeší komplexní péči o zdraví všech lidí, nově nahrazen zákonem o službách pro jednoho nemocného pacienta. Pojmy jako např. soustava zdravotnických zařízení nebo řízení a koordinace zdravotnictví se tak po přijetí nového zákona stanou mrtvými pojmy,“ říká expert KDU-ČSL na korupci ve zdravotnictví Ludvík Hovorka.
Ještě více zarážející je, že nový zákon významně snižuje vymahatelnost nároku pacienta na kvalitní péči „lege artis.“
„Až dosud měl každý právo na péči v souladu se současnými dostupnými poznatky vědy. Podle nového zákona bude mít již jen právo na péči na náležité odborné úrovni, kterou se rozumí péče podle pravidel vědy a uznávaných medicínských postupů, při respektování individuality pacienta, s ohledem na konkrétní podmínky a objektivní možnosti. Pod pojem konkrétní podmínky a objektivní možnosti je možno v případě pochybení při poskytování péče zahrnout cokoliv a faktická vymahatelnost nároku pacienta se blíží nule,“ varuje všechny pacienty Hovorka.
„Vládní koalicí opěvovaná lepší možnost stěžovat si prostřednictvím ošetřujícího lékaře na ošetřujícího lékaře je dovedena k takové dokonalosti, že pacientovi se ve zdlouhavém procesu vyřizování stížností promlčí lhůta k uplatnění svých nároků u soudu.
Stejně tak nový zákon nepřináší žádná nová významná práva pacientů, ale naopak je omezuje, například už pacient nebude mít právo na svobodnou volbu lékaře a právo na bezplatnou zdravotní péči je nahrazeno novou povinností za péči zaplatit.
Lékařům pak zákon ukládá neúnosný nárůst nových administrativních povinností, proto budou mít ještě méně času na samotné léčení pacientů než dnes. Přitom za každé jednotlivé porušení, třeba jen administrativních povinností, hrozí lékařům statisícové pokuty a za opakované porušení až ztráta licence. Všechna zdravotnická zařízení pak naprosto nesmyslně musí znovu projít celým složitým procesem nových registrací, včetně nových výběrových řízení. Lékařské tajemství se s novým zákonem stává téměř mrtvým pojmem a veškeré nejcitlivější informace o zdravotním stavu každého z nás budou shromažďovány v centrálním Národním zdravotnickém informačním středisku, což v civilizovaném světě nemá obdobu.
Zákon zcela jednoznačně a nepokrytě zvýhodňuje velké poskytovatele zdravotnických služeb, zejména zdravotnické řetězce – koncerny na úkor lékařských praxí.
Ať si každý udělá názor sám, zda vláda připravuje zákony ve prospěch pacientů, nebo někoho jiného,“ uzavírá Hovorka.
Omezením základního ústavního práva na bezplatnou lékařskou péči ze zdravotního pojištění, omezením práv a nároků pacientů podle zákona o zdravotních službách, zásadním ohrožením svobodného povolání lékaře a připravovaným zákonem o zdravotních pojišťovnách vláda chystá další krok k přechodu od veřejného zdravotního pojištění k pojištění soukromému se všemi negativními dopady na zdravotní stav občanů a zásadní nárůst nákladů na zdravotnictví, které zaplatíme my všichni.
KDU-ČSL proto vyzývá všechny občany, občanská sdružení, profesní organizace, odbory, lékaře, pacientské organizace, aby spojili své síly proti aroganci moci a zvůli vládní koalice a nedovolili prosadit zákony, které rozvrátí fungující zdravotnictví a zásadně omezí práva pacientů a přístup občanů k ústavně zaručené zdravotní péči!
KDU-ČSL vyzývá zástupce médií, aby informovali veřejnost objektivně o skutečných dopadech a rizicích schvalovaných a připravovaných zákonů tzv. „reformy zdravotnictví“!
Pozn. 1
Článek 31 Listiny základních práv a svobod zní:
„Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.“
Tohoto práva se lze domáhat pouze v mezích prováděcího zákona (viz čl. 41 Listiny). Nicméně podle čl. 4 odst. 4 Listiny „Při používání ustanovení o mezích základních práv a svobod musí být šetřeno jejich podstaty a smyslu. Taková omezení nesmějí být zneužívána k jiným účelům, než pro jaké byla stanovena.“
Vyzývám vás tedy, jako váš spoluobčan otevřeně k nulové toleranci k nespravedlnostem, šlendriánům a k občanské neposlušnosti.
OdpovědětVymazatVěřte mi, že ti samečci každý den v televizi machrují, ale mají plné kalhoty, abychom nevyrazili do ulic. Vezměme si příklad z Islandu a pojďme konečně vymést ten Augiášův chlív. ZBAVTE SE STRACHU, ať se konečně bojí jenom ONI.
Pomalu se nám blíží listopad. Zamyslete se nad tím, jestli už by konečně nepatřila na mafiánský samet hrubá záplata.
Váš Zbyšek Půček.