"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 2. září 2011

Je reálná obnova povinné vojenské služby?

Senátor Jiří Čunek v tomto týdnu přišel s návrhem na obnovení povinné vojenské služby. V podobném smyslu se vyjádřil i ministr obrany Vondra, jemuž chybí vojáci. Zájem o dobrovolnou službu v profesionální armádě klesá.


Povinná vojenská služba byla u nás od roku 1868 do roku 2004. Zrušila ji v roce 2004 vláda (ČSSD). Zrušení povinné vojny jistě přispělo k následující nedobré politické a hospodářské atmosféře v ČR. Hlavním problémem současnosti je nezaměstnanost. Odchodem 40 - 50tisíc lidí do armády by se uvolnila pracovní místa. Zabily by se dvě mouchy jednou ranou. Místo podpory nezaměstnaných by tyto peníze šly na obranu země. Nezanedbatelným efektem by byla, mimo fyzické přípravy, výchova mladých mužů k trpělivosti, solidaritě a odolnosti proti drilu a bezpráví.


Po pádu železné opony a vyřešení konfliktů na Balkáně Evropa jako by stála, přešlapuje na místě a výsledkem jsou ekonomické krize. Jistě mnohému nezní militaristické myšlenky mile, ale armáda, vojenské konflikty a zbrojení byly vždy tahouny ekonomiky, od státu až po posledního pekaře v místě, kde armáda sídlila. Pro armádu se vždy peníze našly.


Armády na jedné straně protivníky zabíjejí, na druhé straně jsou nositelkami vědeckotechnického vývoje, čímž přinášejí prospěch celému lidstvu. Například insekticidy, původně vyráběné pro americkou armádu, zachránily po válce desetimiliony lidí před komáry a malárií. V neposlední řadě internet je dílem armády. U nás například nákladní vozy Praga V3S byly v roce 1951 vyvinuty pro armádu, ale brzy měly nezastupitelnou úlohu především ve stavebnictví, a dodnes slouží při terénních pracích jako nezničitelný český terénní vůz. Podobně sloužily v civilu i vozy Tatra (T-111,T-805, T-138).


V pozadí některých hlasů, volajících po obnovení povinné vojenské služby, jsou prognózy nejen ekonomického charakteru, ale také politického. Mnozí historici hovoří o tom, že v minulosti nejlepším lékem na hospodářské problémy bylo vyhrocené mezinárodní napětí a války.


Velké války sice nevznikaly z malicherných příčin ze dne na den, přesto jimi byla většina lidí, včetně politiků, překvapena. Proto současné nepokoje v severní Africe není možné podceňovat. Jsou obavy, že to může být zkoušení zbraní (jak kdysi říkával Macek). Pokud však zaútočí nová hospodářská krize, je možné, že bude řešena válkou, která vzhledem k vyspělé technice a ničivým zbraním může během krátké chvíle zasáhnou celý svět. Nejsou v některých problematických asijských zemích rakety namířeny na evropské jaderné elektrárny? Což může také být důvod, proč Německo se tak rychle jaderných elektráren zbavuje?


V malém českém Augiášově chlívečku se obnovením povinné vojny může vládě také jednat o její ochranu a o potlačení nepokojů, které vzhledem k silovému arogantnímu řešení ekonomických a rasových problémů mohou čas od času vyrašit a přerůst únosnou mez. Vzhledem k určitému protivládnímu postoji policie a profesionální armády by byla neprofesionální armáda důležitou pojistkou. (J.K, S.V)

Žádné komentáře:

Okomentovat