Podle zprávy OECD ve vyspělých průmyslových zemích bylo během finanční krize zrušeno 13 milionů pracovních míst. O práci přišlo a bylo více než 12 měsíců bez zaměstnání 44 milionů lidí.
V případě nezaměstnanosti z finanční krize vyšly nejlépe Německo a Chile, pouze dvě země, ve kterých byla v roce 2010 nezaměstnanost nižší než před krizí. Mimo vyšší nezaměstnanosti krize přinesla i další negativní jev, jímž je uzavírání smluv na dobu určitou. Tím roste dlouhodobá nezaměstnanost. Například ve Spojených státech se podíl nezamestnanosti trvající déle než 12 měsíců zvýšil trojnásobně.
Výjimkou je Německo, kde po krizi je podíl nezaměstnanosti mládeže 15-24 let nižší. Rozdíly jsou také mezi pohlavími, více se krize dotkla mužů, a podle vzdělání. Lidí bez vzdělání bylo nezaměstnaných mnohem více.
V sousedním Rakousku krize ovlivnila nezaměstnanost také. Od roku 2007, kdy nezaměstnanost mužů byla 4 procenta, stoupla v roce 2010 na 4,6 procenta. U žen se snížila z 5,1 procent na 4,3 procenta. Nezaměstnanost mladých lidí se zvýšila nepatrně, z 8,7 na 8,8 procent.
Žádné komentáře:
Okomentovat