Ředitel Agrární komory Martina Fantyše nyní přiznal, že ukončení přijímání závazků do agroenvironmentálních opatření je požadavkem Agrární komory proto, aby se tyto prostředky v dalším programovacím období mohly využít jinak, například na modernizaci.
Za slovem modernizace se schovává především bioplynové stanice, které jsou v ČR třikrát dotované včetně nuceného příspěvku z kapes všech odběratelů elektřiny podobně jako u fotovoltaiky. Dle přání Agrární komory by do bioplynek měly být přesunuty prostředky, které dnes financují ochranu životního prostředí a krajiny v rámci Programu rozvoje venkova. Zrušeny by tak měly být programy, které umožňovaly alespoň částečně vyrovnat konkurenční podmínky mezi regiony s rozdílnou úrodností.
Nyní již Agrární komora netají své plány směrovat podpory po roce 2013 hlavně do nížin a ve prospěch intenzivní produkce. Ostatní oblasti totiž nikdy nebudou moci konkurovat nížinám v čerpání prostředků z modernizace, resp. diverzifikace.
Skutečným cílem politiky Agrární komory (stejnou politiku vlastně také prosazuje provládní, ale v zemědělství téměř bezvýznamná ASZ) je pod falešnou hlavičkou podpory „co nejvyššího objemu výroby“ přesunout finanční prostředky z méně úrodných oblastí do nížin. Poté, co chov zvířat v nížinách byl nahrazen bioplynovými stanicemi, je snaha omezit podpory pro chov skotu a ovcí i na horách.
Je proto zločinem na české krajině, na českém obyvatelstvu a českém státu stavět další bioplynky a soustředit zemědělskou výrobu na co nejmenší území a zbytek nechat neobdělaný. Je zločinem předat českou krajinu nezemědělcům.
(Martin Fantyš, tajemník AK ČR) K zabezpečení dosažení cílů politiky rozvoje venkova Česká republika prosazuje zajištění adekvátních prostředků při nezbytném vymezení koordinace SZP s kohezní politikou, a to na úrovni Společenství i národní úrovni tak, aby nedocházelo k překryvům či potenciálním nedostatkům.
OdpovědětVymazat