"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 24. srpna 2011

Velebova předčasná radost.

Ceny vstupů do zemědělství v České republice rostly v letošním prvním pololetí zhruba třikrát pomaleji než výkupní ceny zemědělské produkce.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnil na svém webu Český statistický úřad. Ceny vstupů se v pololetí zvýšily meziročně o 9,3 procenta, ceny zemědělských výrobců v průměru stouply téměř o 29 %. U vstupů výrazně vzrostla především cena umělých hnojiv a krmiv.

Umělá hnojiva a půdní zlepšovací prostředky za prvních šest měsíců letošního roku podražily o 30,9 %. Krmiva pro hospodářská zvířata byla v prvním pololetí 2011 meziročně o pětinu dražší. Více než o 11 procent vzrostla také cena osiv a sadby. Za zvířata určená pro chov a výrobu zaplatili zemědělští podnikatelé v průměru o sedm procent více než před rokem. Naopak takřka o deset procent zlevnily chemické prostředky na ochranu rostlin. O necelé jedno procento levnější než loni byly zemědělské stroje a budovy.

Výkupní ceny se v prvním pololetí zvýšily u obilovin o více než 75 %, za cenu řepkového semene platili odběratelé farmářům takřka o 60 % více než před rokem. Ceny od loňska výrazně rostou poté, co předtím razantně spadly a produkce mnoha plodin se v důsledku toho stala ztrátovou.

»Když stoupnou ceny zemědělských komodit, vždycky to přinese nárůst cen vstupů,« řekl ČTK prezident Agrární komory Jan Veleba. »Růst farmářských cen je ale vyšší, než je nárůst cen vstupů,« konstatoval s cenovým vývojem vcelku spokojený Veleba.

Připustil však, že poměrně razantní nárůst cen hnojiv by mohl vést české zemědělce k dalšímu snižování jejich využití. Zda šetření skutečně nastane, případně jaká bude jeho míra, bude záviset především na výši tržeb farmářů za letošní sklizeň, které podle očekávání budou slušné.

»Já si myslím, že budou docela vysoké (tržby), protože ty výnosy jsou opravdu vysoké,« prohlásil Veleba. Doplnil, že u většiny komodit s výjimkou ovoce a vinné révy, jejichž porosty poškodily květnové mrazy, očekávají letos pěstitelé velmi dobrou úrodu.

Žádné komentáře:

Okomentovat