Dostupnost Internetu v domácnostech se v ČR pohybuje pouze kolem 60 %, což je pod průměrem EU. Nejnovější evropská strategie (dokument Evropa 2020) má jednu z priorit – boj proti sociálnímu vyloučení určitých skupin obyvatel. Zvlášť je zdůrazňován boj proti „digital divide“ (digitální propast). Přístup k internetu je pro většinu evropských vlád základní podmínka k rozvoji venkova.
Zcela opačně se k venkovu chová současná česká vláda, která zrušením PIK jde právě proti cílům dokumentu EU a dokazuje, že vláda by se nejraději českých vesnic, které nemají podmínky pro velkoměstský prospěchářský způsob života, zbavila. Buď je srovnala se zemí jako nacisti Lidice nebo z nich udělala víkendové osady pro městské zhýralce.
V rámci takzvaných plnění úsporných opatření se ministerstvo vnitra rozhodlo, že od 31. 7. 2011 přestane platit za připojení českých knihoven k Internetu. Tímto opatření bude od internetu odpojena větší část z 3.441 knihoven v menších obcích a městech. V mnoha případech dojde i ke zrušení knihoven samotných. Ministerstvo údajně tím ušetří 100 mil. Kč, což například je proti miliardovým částkám, které vláda zaplatila za nové zbytečné autolékárničky do služebních vozidel bezvýznamná částka.
.
Z celkového počtu 3 441 je 483 knihoven připojeno pomocí satelitu, protože jiná možnost není. Nejvíce by měl být postižen řídce obydlený Jihočeský kraj, kde je příjem internetu nejkomplikovanější a nejdražší a pro velké množství domácností nedostupný.
Počty knihoven, které mají být odpojeny v jednotlivých krajích:
Jihomoravský 398
Jihočeský 466
Pardubický 180
Královéhradecký 206
Vysočina 298
Karlovarský 103
Liberecký 180
Olomoucký 296
Plzeňský 303
Středočeský 268
Moravskoslezský 274
Ústecký 191
Zlínský 200
No to tedy budou úspory, když tyhle knihovny jsou v provozu jednou týdně 1 - 2 hodiny
OdpovědětVymazat