"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 3. června 2011

Kalousek a Fuksa chtějí podpořit venkov.

Záchvaty zuřivosti v Praze vyvolal návrh ministra financí Kalouska, jenž chce 4 velkým městům (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň) odebrat část státního příspěvku a dát tuto částku venkovským obcím.



V těchto čtyřech velkoměstech žije 20 procent obyvatel České republiky, ale z částky určené pro obce čerpají plných 45 procent. Pokud by se podle Kalouska podařilo tuto disproporci upravit, přišla by velkoměsta o 5 miliard korun, z toho Praha o 2,3 miliardy.

"Pokud by Praha neprodražovala stavbu tunelu Blanka, neutápěla peníze v Opencard nebo zeštíhlila úřad, pak by jistě potřebné peníze našla," oponuje stěžujícím si poslancům předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů a letitý bojovník za spravedlivé rozpočtové určení daní Petr Gazdík. (Zdroj: Aktuálně, 3.6.2011))

Rozvoji venkova, aktuálním otázkám zemědělství v regionu a především činnostem místních akčních skupin (MAS) bylo věnované dvoudenní setkání ministra zemědělství Ivana Fuksy se starosty, manažery MAS, farmáři a vedením Svazu provozovatelů lanovek a vleků v Monínci na Benešovsku. Ministerstvo zemědělství podporuje místní akční skupiny poskytováním dotací z Programu rozvoje venkova.

„Místní akční skupiny jsou založeny na principu partnerství a spolupráce veřejného, soukromého a neziskového sektoru na místní úrovni. Oceňuji na jejich práci nejen to, že aktivizují občany v daném mikroregionu, sjednocují je a podporují jejich dobrovolnou činnost, ale i další jejich silné stránky, jako je propagace regionálních tradic, řemesel a produktů,“ řekl na diskusním fóru ministr Fuksa.

V České republice působí přibližně 150 místních akčních skupin, z nichž 112 čerpá podporu z Programu rozvoje venkova v rámci IV. osy LEADER. „Pro období let 2007 až 2013 jde o více než pět miliard korun, kdy půl miliardy je určeno na projekty spolupráce. Zbývající 4,7 miliardy korun se dělí mezi zmíněných 112 místních akčních skupin,“ vysvětlil ministr Ivan Fuksa.

Místní akční skupiny vytvářejí takzvaný Strategický plán LEADER, což je všestranný plán rozvoje území, kde tyto skupiny působí. V ČR se metoda LEADER velmi osvědčila, mimo jiné díky zapojování veřejnosti do přípravy a realizace jednotlivých projektů. „I proto bych byl rád, kdybychom v příštím programovacím období zajistili pokrytí celého území Česka místními akčními skupinami. Pokud se to povede, rádi budeme všechny peníze pro obce rozdělovat metodou LEADER,“ uvedl ministr Fuksa. (Tereza M. Dvořáčková, tisková mluvčí MZe)

4 komentáře:

  1. Jedno z nemnoha temat, kde s Gazdikem souhlasim.

    OdpovědětVymazat
  2. V malých obcích by to chtělo vyčistit úřady,zahnat starosty a jejich zástupce něco pořádného dělat. Ti spotřebují hlavní část obecních rozpočtu.Dřív to dělali po práci,dnes se válejí na úřadě amají strach,aby bylo dost peněz na jejich výplaty. Kdyby byly poplatky zaodpad a ze psů 10x větší, tak by jim to pořád nestačilo.

    OdpovědětVymazat
  3. To an 2:
    V nasi obci /cca 700 obyvatel/ spotrebovava urad starosty cca 5 % rozpoctu obce a je pro obcany
    kdykoliv kontrolovatelny. Taktez vsechny polozky rozpoctu a verejne zakazky.Pokuste se o to same srovnani u Prahy a ostatnich
    statutarnich mest! Garantuji Vam obrovsky udiv!
    A to nemluvim o korupci!

    OdpovědětVymazat
  4. Starostu by v malých obcích měli volit občani. Starosta je jediný na očích veřejnosti. Zastupitelé jsou stejný šmejdi jako poslanci. Když jim starosta odhalí a zarazí levotu, tak v příštích volbách nemá šanci, i když lidé by ho zvolili.

    OdpovědětVymazat