Český ministr zemědělství Ivan Fuksa během setkání ministrů zemědělství EU v Lucemburku uspořádal neformální diskuzi o budoucnosti Společné zemědělské politiky EU. Radil se se zástupci Německa, Velké Británie, Slovenska, Rumunska, Bulharska a se zástupci Maďarska jako pozorovateli. Hlavním tématem bylo hlasování Evropského parlamentu o zastropování přímých plateb, které by na zemědělce v řadě zemí mělo negativní dopad.
„Známe zatím rámcové představy Evropské komise o připravovaném zastropování přímých plateb a chceme být co nejlépe připraveni na jednání o SZP, která se naplno rozběhnou nad konkrétními návrhy již na podzim. Víme také, že zvažovaná čísla se průběžně mění a je těžké přesně odhadnout dopady na naše zemědělství, ale diskriminační a byrokratický princip zůstává. Zároveň věříme, že dlouhodobou aktivní agrární diplomacií můžeme dosáhnout úspěchu,“ řekl k uvedené schůzce Fuksův náměstek Juraj Chmiel.
Evropská unie se dostala do kritické situace. Ukázalo se, že přijetím dalších dvanácti členů z východní Evropy se zakousla do příliš velkého sousta. Kdyby v současnosti měla jen původních 15 zemí, případně přijímala východoevropské země postupně, pravděpodobně by řecké dluhy byly vyřešeny bez problémů.
Brusel určitě vycházel jen z ekonomických poměrů, které byly ve východní Evropě po pádu komunizmu, nepočítal s tím, že po přijetí nových 12 zemí východoevropských se v nich změní chování politiků, úředníků a podnikatelů. Zřejmě nepočítali s tím, že východní Evropa se nespokojí tím, co na ní zbude, že bude chtít všechno, na co má nárok.
Žádné komentáře:
Okomentovat