Zástupci Svazu obcí NP Šumava přišli ve středu za předsedy parlamentních komor Miroslavou Němcovou (ODS) a Milanem Štěchem (ČSSD) s peticí Na záchranu Šumavy, kterou už podepsalo téměř 14 tisíc lidí. Sněmovna i Senát se zapojí do diskuse o způsobu zásahu proti kůrovci.
Tamní obce nechtějí nechat Šumavu napospas kůrovcové kalamitě a »snahám úzké skupiny vědců a nevládních sdružení udělat ze šumavských lesů místo pro své pokusy,« uvádí se v petici. Řešení vidí v kácení. To odmítá řada ekologů a přírodovědců, prý to nevratně poškodí šumavskou přírodu. »Výsledkem jsou stále se rozšiřující tisíce hektarů suchých lesů včetně zbytků původních pralesů, likvidace genofondu původního šumavského smrku a následně zbytečně vznikající stovky hektarů holin,« píše se v petici.
»Představa ponechání Šumavy kůrovci a nezodpovědný přístup k dědictví předků je pro řadu lidí nepřijatelný. Stále častěji se setkáváme s tím, že turisté kritizují, jak to na Šumavě vypadá, a rozhodně se neztotožnili s tím, že zásah proti kůrovci je proti zájmům přírody,« tvrdí předseda svazku šumavských obcí Jiří Hůlka.
Žádné komentáře:
Okomentovat