"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 15. února 2012

Cigánská logika novinářská.

Prodejte Budvar! velí v Hospodářských novinách sebevědomý obličej, ze kterého arogance a povýšenectví přímo řve. Typický všeználek, jehož mozek asi nikdy nemůže strávit skutečnost, že existuje také něco jiného než peníze. Tito postkomunističtí materialisté nikdy nepochopí pojmy jako národní hrdost a lokální patriotizmus.

Takhle to Honzejk vidí: "Skutečný důvod, proč se dosud neprivatizovalo, je jiný: z národního podniku se dají živit partaje a právní kanceláře či reklamní agentury na partaje napojené. Mimochodem - kolik stojí zastupování Budvaru ve sporech s Anheuserem? Takže: Státe, děkujeme, pít se to ještě dá. Ale proboha - prodejte to!"

Akciový pivovar, založený českými obyvateli Českých Budějovic, už v roce 1896 dostal název "Národní podnik." Byl to reklamní trik, aby české obyvatelstvo dalo přednost českému pivu. V té době byly České Budějovice ovládané bohatými místními Němci. Pivovar „Národní podnik“ měl být konkurencí německému Měšťanskému pivovaru. Slovo Budvar se k tomuto názvu trvale dostalo až po 2. světové válce. Národní podnik je tedy starý název pivovaru, a neměl by být zaměňován s pojmem státní podnik.

Pivovar "Národní podnik" byl založen v době největšího rozvoje jižních Čech, které do roku 1918 byly hospodářsky napojeny na Rakousko a Německo. Vznik Československa v roce 1918 znamenal odříznutí jihočeského kraje od alpských zemí, a tím úpadek, protože národně-obrozenecká Praha Jihočechům neodpustila spolupráci s německým obyvatelstvem kraje a kontakty s Vídní a Lincem. Úpadek už nezastavil ani protektorát. Oživení jihočeského hospodářství nastalo částečně po zřízení několika velkých průmyslových podniků v 60. letech minulého století.

Většina toho nejlepšího z průmyslu, co jižní Čechy měly, vzala Klausova privatizace, několik pražských tunelářů si přivlastnilo práci mnoha generací, co zprivatizovali většinou prodali těm "nenáviděným" Němcům. Jaký prospěch měly jižní Čechy z privatizace? Jak by asi dopadly ty Honzejkovy privatizační miliardy z Budvaru, když stát se potýká pořád s většími dluhy? Cikánská klasika: ukradnout, levně prodat a peníze rychle utratit za cokoli. Většina obyvatel jižních Čech drží palce řediteli Budvaru, aby útok kmotrů z ODS přežil, i když příliš šancí nemá. Většina obyvatel jižních Čech totiž má obavy z toho, že za pár let bude z Budvaru zřícenina jako z českobudějovické slévárny Škoda či ze sklárny Český křišťál v Chlumu a počty nezaměstnaných se zvětší o 700 lidí, co nyní v Budvaru pracují. O chuť piva, které je na českém trhu, přitom jde až na posledním místě. (Jiří Krž, 16.2.2012)

Žádné komentáře:

Okomentovat