"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 30. června 2011

Komisař Cioloş tvrdě hájí potravinovou pomoc chudým zemím.

Na zasedání ministrů zemědělství v Lucemburku se nejednalo jen o dotacích, ale také o potravinové pomoci rozvojovým zemím.

Neobvykle ostře se proti námitkám Velké Británie, Německa a Nizozemí vyjádřil agrokomisař Dacian Cioloş. Vyzval ministry těchto zemí, aby se zdrželi kritiky, protože se se jedná o životy spousty hladových lidí. Odmítl námitky, že sociální podpory jsou záležitostí celé unie, nikoli Společné zemědělské politiky. Podle Ciolose právě pomoc chudým je v programu Společné zemědělské politiky.

Uvedené státy operují rozhodnutím Evropského soudního dvora, podle kterého EU může poskytovat potravinovou pomoc pouze z nadbytečných zásob.

Neutáhnout ale sundat

Žebrácký opus 21. století - ne utáhnout, ale sundat opasky a hnát naše rádoby chlebodárce sviňským krokem !!!

Je smutné, že si tady lidé většinou jen zasílají legrační obrázky a videa a dělají blbinky a přitom utíká čas, během kterého se rozhoduje o nás bez nás.

Přitom je internet mocné medium, které by mohlo posloužit k důležitějším účelům.

Proč se nepostavíme těm nesmyslně plánovaným změnám DPH, které ožebračí polovinu národa?!

Z čeho mají lidé spořit na důchody, když nemají ani na základní důstojné přežití a na kus poctivýho chutnýho chleba. Ten si budeme muset za chvíli péct doma, abychom nejedli ty plesnivé nedopečené zmetky, kterými si nás vláda dovolí uctít. Za víc jim totiž nestojíme.

To si necháme vše lajnovat od těch, kteří nemají dostatečné vzdělání a bohužel nejsou obdařeni ani klasickým selským rozumem, který by mnohdy stačil k posouzení tak jednoznačně špatného nastavení daňové reformy, která je likvidační pro malé a střední podnikatele?

A potažmo také pro ty nejchudší vrstvy obyvatel!

Lidi, přemýšlejte, pište svoje názory. Dejme se dohromady a zabraňme těm novodobým loupežníkům, kteří vidí jen krátkodobý zisk, bez ohledu na dlouhodobé a likvidační škody v oblasti všech, ještě z posledních sil fungujících odvětví české ekonomiky.

Budeme jen přihlížet, vztekat se u televize, dohadovat se u piva a nadávat na ten špatný svět?

Nebo se semkneme a nedovolíme, aby z nás udělali to stádo tupých jedinců, kteří se nechají od vládní garnitury mlátit bičem po zádech a ještě za to poděkují.

Není za co děkovat, ale rozhodně je za co bojovat.

Řekněme dost nechutnému kupčení politiků, kteří bez jakékoli strategie a naprosto bezhlavě ženou naše národní hospodářství do úplného konce!

Nedovolme jim, jednat za nás!

Ukažme, že se nám to nelíbí a že tvrdě nesouhlasíme s plánovanými neefektivními reformami.

Kdo se přidá se svými názory?

Kdo je schopen zorganizovat setkání s výměnou názorů a dohodnout účinné strategie k potlačení egoistických kapitalistů, kteří mají za úkol zlikvidovat poslední zbytky naší ekonomiky a pak nás s velkým šklebem roznesou na kopytech, za což dostanou od svých pohlavárů státní vyznamenání za očistu jejich nově připravovaného teritoria.

Už dnes nemáme svůj domov, ale stali jsme se vyhnanci ve vlastním státě.

Nebo snad má někdo jiný názor? A je spokojený s tím, s jakou kuplířskou formační strategií z nás vysávají poslední zbytky síly, energie a chuti do života?

Opravdu si myslíte, že žijeme v demokratickém státě?

Zajímají mě Vaše názory.


REva

recova.eva@seznam.cz

Reakce na návrh rozpočtu EU.

K návrhu rozpočtu EU, který včera zveřejnul prezident Barroso, se dnes vyjádřily některé vlády.


Rozpočet EU na 2014-2020. V závorkách jsou výdaje 2007-2013. Zeleně je označen zemědělský rozpočet.



Za nesmysl britský premiér David Cameron označil některé části návrhu rozpočtu EU na 2014 - 2020, například daň z finančních transakcí a uzavření zón volného obchodu.

Rovněž německý ministr zahraničí Guido Westerwelle nesouhlasí se zaváděním daní na transakce. "EU nemá finanční potíže, není důvod k zavádění dalších daní. Potřebujeme jen přísně sledovat výdaje." Na příliš vélké výdaje upozornily vlády Švédska a Nizozemí, dvou států, které patří k největším přispěvovatelům do bruselské kasy.

Naopak zse zdaněním transakcí souhlasí rakouský ministr Andreas Schieder, který poznamenal, že Rakousko takovou daň už vybírá.

Evropská komise by chtěla snížit příspěvky jednotlivých států a peníze získávat z evropských daní. V roce 2020 by příspěvky států měly činit jen 50 procent příjmů EU (v současnosti 80%).

Fuksa kuje pikle proti zastropování přímých plateb.

Český ministr zemědělství Ivan Fuksa během setkání ministrů zemědělství EU v Lucemburku uspořádal neformální diskuzi o budoucnosti Společné zemědělské politiky EU. Radil se se zástupci Německa, Velké Británie, Slovenska, Rumunska, Bulharska a se zástupci Maďarska jako pozorovateli. Hlavním tématem bylo hlasování Evropského parlamentu o zastropování přímých plateb, které by na zemědělce v řadě zemí mělo negativní dopad.

 „Známe zatím rámcové představy Evropské komise o připravovaném zastropování přímých plateb a chceme být co nejlépe připraveni na jednání o SZP, která se naplno rozběhnou nad konkrétními návrhy již na podzim. Víme také, že zvažovaná čísla se průběžně mění a je těžké přesně odhadnout dopady na naše zemědělství, ale diskriminační a byrokratický princip zůstává. Zároveň věříme, že dlouhodobou aktivní agrární diplomacií můžeme dosáhnout úspěchu,“ řekl k uvedené schůzce Fuksův náměstek Juraj Chmiel.

Evropská unie se dostala do kritické situace. Ukázalo se, že přijetím dalších dvanácti členů z východní Evropy se zakousla do příliš velkého sousta. Kdyby v současnosti měla jen původních 15 zemí, případně přijímala východoevropské země postupně, pravděpodobně by řecké dluhy byly vyřešeny bez problémů.

Brusel určitě vycházel jen z ekonomických poměrů, které byly ve východní Evropě po pádu komunizmu, nepočítal s tím, že po přijetí nových 12 zemí východoevropských se v nich změní chování politiků, úředníků a podnikatelů. Zřejmě nepočítali s tím, že východní Evropa se nespokojí tím, co na ní zbude, že bude chtít všechno, na co má nárok.

středa 29. června 2011

Okamurovo Umění vládnout v praxi?

Tamio Okamura slaví v ČR úspěchy na mnoha frontách. Jisté je, že dovede získat lidi, je populární. Jeho slovní i písemný projev je Čechům srozumitelnější než "mlžení" (lhaní) většiny rozených českých politiků.

V televizi i v médiích se Okamura vyjadřuje nejčastěji k cestovnímu ruchu, ale není již tajemstvím, že se jeho názory objevují už v dalších širších oblastech. Letos na jaře vydal knihu "Umění vládnout". Zásluhou toho veřejnost spekuluje o tom, že Okamura asi míří do politiky. On to ovšem rezolutně popírá.

Okamura vstoupil ve známost svými razantními, jasnými a pádnými argumenty a radami v případech krachů či neserioznosti cestovních kanceláří. Dokázal, že je schopný podnikatel, manažer a diplomat, že dovede veřejnosti věci podat jasně a srozumitelně. Takový politik by jistě ve volbách neměl nouzi o hlasy. Byl by ovšem šílenec, kdyby svůj společenský kapitál dával k dispozici některé stávající parlamentní politické straně. Kdyby se rozhodl pro politiku, tak má naději v nějaké jiné, nové, nezdiskreditované straně. (Jiří Krž, 29.6.2011)

úterý 28. června 2011

Multirodinné farmy nesmí být diskriminovány.

Rozhodnutí Evropského parlamentu rozlobilo zemědělce ve východoněmeckých zemích. Už dlouhou dobu se snaží Bruselu vysvětlit, že východoněmecké kolchozy jsou vlastně rodinné farmy, které hospodaří společně.

Středoněmecký družstevní svaz, sídlící v Chemnitz (býv. Karl-Marx.Stadt), uvedl, že 240 družstev, které jsou v organizaci, má v průměru 1.400 ha zemědělské půdy. Každý družstevník obdělává 23 ha. Nemůže tedy být dělán rozdíl mezi formami hospodaření.

Omezení přímých plateb pro velké farmy, pokud k němu skutečně dojde, prý bude mít nedozírné následky na život východoněmeckého venkova. Na to, že se sníží konkurenceschopnost východoněmeckého zemědělství, doplatí celá EU. Nebudou peníze na řádné hospodaření ani na udržování krajiny.

Každý se má o sebe postarat sám?

Mnozí politici si přijdou kromě svého platu na miliony. Ministru Kamilu Jankovskému (VV) tak přibylo na účet 12 mil. Kč za dividendy vlastní firmy. Davidu Vodrážkovi přiteklo 1,3 mil. Kč z městských firem.

Lze to vyčíst z jejich přiznání o vedlejších příjmech a darech, které politici předkládají každoročně do konce června – pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta 50 tisíc korun. Mnozí politici svou zákonnou povinnost už splnili, jak zveřejnil server iHNed. Někteří si dali práci s vypsáním i malých darů. Třeba ministr Tomáš Chalupa (ODS) počítal hlavně diáře a pera, z přiznání lze vyčíst i to, jak ministři oblékají své manželky a děti.

Ministr pro místní rozvoj Jankovský, zástupce strany, která se pasuje za největšího bojovníka proti korupci, loni inkasoval 9 mil. Kč za podíl ve šperkařské firmě Primossa a dalších 11,9 mil. korun za dividendy ve firmě Phar Service, kterou do voleb vedl. Zajímavé je, že po jeho vstupu do politiky – den poté, co se stal ministrem, dostala zakázku ve výši 20 mil. Kč v pražské nemocnici IKEM. Vydělané peníze alespoň zčásti Jankovský utratil – manželce koupil kožich za 130 a synovi hodinky za 80 tis. Kč. Sobě udělal radost ojetým Jeepem Grand Cherokee za 370 tis. Kč. (Rohlík,28.6.2011)

Veleba nesouhlasí s Kalouskovými výroky o tom, že venkované jsou prasata v žitě.

Kalousek v sobotu prohlásil: "Já žiju na venkově a myslím, že nikdo na tom není špatně, že si všichni žijeme jako prasata v žitě. Polovina naší země pořád je sociálně potřebná a já nechápu proč. Před Lidlem, jak to zboží padá z těch plných vozíků nakupujících nezaměstnaných, tak marně přemýšlím, proč jsme na tom tak strašně špatně."


Miroslav Kalousek stále profituje hrozbami, jejichž společným jmenovatelem je život Evropanů nad poměry a především na dluh.


Jak se dalo čekat, Kalousek rozlobil především lidi na venkově, kteří kolem neobdělávaných úrodných polí, opuštěných kravínů a továren jezdí pro sociální podpory.


Je sice pravdou, že jednou za měsíc se za sociální podporu rodiny dá pořídit vozík nejlevnějších potravin, ale že by všichni nezaměstnaní byli spokojeni se svou situací, to je demagogie omezeného politika.


Na obranu venkova se postavil jako první prezident Agrární komory Jan Veleba, který o Kalouskovi prohlásil, že ministr už scela ztratil soudnost a je naprosto odtržený od reality. (J.Krž, 28.6.2011)

pondělí 27. června 2011

Pro zemědělce EU začal rozhodující týden.

Do konce tohoto týdne by Evropská komise chtěla zveřejnit oficiální návrhy na zemědělský rozpočet EU v období 2014 - 2020. Tento týden tedy vyvrcholí boje o každý detail.

Agromisař Dacian Ciolos bude především bránit ztráty, které by mohly nastat v důsledku inflace. Očekává se, že zemědělství EU v sedmi letech po roce 2013 dostane 380,5 miliardy eur (podle kurzu eura roku 2011) plus 8,8 miliard pro zemědělce nových členských zemí, které v tomto období budou přijaty.

Ciolos dále požaduje:
4 miliardy eur pro zemědělský výzkum
2,5 miliardy euro pro globální fond, kterým by byly podpořeny bilaterální dohody obchodu.
3,85 miliardy euro pro Chorvatsko, které se stane členskou zemí.
3,5 milirdy eur pro krizový fond
Mimo tohoto krizového fondu by na podporu trho mělo přijít 24,1 miliard euro.

Co se týká přerozdělení zemědělských subvencí, státy by měly na přímé platby zemědělců dostat 80 až 90 procent současnosti. Celkově pro rozvoj venkova se počítá s částkou 97,2 miliardy eur.

Také druhý pilíř by měl být změněn. Měl by být přepracován starý klíč, podle nějž byla znevýhodněna například Velká Británie a zvýhodněno horské Rakousko.

Voliči rozhodli.

Současný způsob vládnutí je nejkřiklavějším důkazem o tom, jak je možné zneužít systém polických stran. Stačí ovládnout media a udělat měsíční předvolební kampaň, vystrašit, omámit a nesplnitelnými sliby podmazat velkoměstskou část voličů a potom čtyři roky neomezeně vládnout. "Voliči rozhodli a nikdo nemá právo jejich rozhodnutí měnit," nechal se při stávce dopraváků slyšet Kalousek.


Zákony džungle, kde platí právo silnějšího, se na začátku devadesátých let snažil zavádět Klaus, ale vzhledem k specifickým zájmům bankovního socializmu nemohl tehdy už víc provokovat veřejnost. Ani to mu nepomohlo a jeho vláda padla. Nepadla však ODS, které se postupem času postupně daří z Poslanecké sněmovny vystrnadit konkurenční pravicové a středové strany (nyní je na řadě VV). Likvidace partnerů není ničím novým, praktikoval to Hitler i Stalin. Na smetišti může být jen jeden kohout.


Současná koalice stanula před problémem: Pokud nepostaví další privatizační tunel, ztratí podporu kmotrů. Všechny banky a většina lukrativních podniků už jsou v zahraničních rukou, nezbývá tedy, než vytunelovat zdraví a důchody občanů. A šmitec! Odbory a veřejnost se v mezích zákona mohou stavět třeba na hlavu. O čem rozhodne vláda, to bude!


Občan může 4 roky jen trpět a platit. A může jednou za čtyři roky volit ! Konkrétně mohl doposud volit, i když omezeně. Hrozba pětiprocentního omezení nutí k volbě nejmenšího zla. Ani to zřejmě nestačí, už se uvažuje o 10 procentech a jiných změnách volebního systému. Kde je základ demokracie, kdy slabší mají stejně možnosti jako silní? Všechno se dá zneužít! (Jiří Krž, 26.6.2011)

neděle 26. června 2011

Kalouskova špatně položená otázka.

Kosa narazila na kámen. Všemi mastmi mazaný politik Miroslav Kalousek byl zahanben demonstrující ženou. Téměř na domácí půdě a za přítomnosti novinářů, policie a svých bodyguardů.


Když minulý čtvrtek dav odborářů dorazil před ministerstvo financí, přišel sebevědomý šéf úřadu mezi ně na diskusi. „Já se chci dostat k pracujícím, nepracujícím,“ začal si Kalousek razit cestu, aby svou inteligencí zostudil odboráře. Jeho úvodní slova hned dávala tušit, že na odboráře má nachystán nejsilnější kalibr, vyčíst jim zahálku místo práce.


A samozřejmě to přišlo. „Já tady dneska hákuju od půl sedmý, jak vy teď pracujete?“ jízlivě, se šibalským úsměvem - v předtuše svého vítězství v diskusi - zeptal se Kalousek jedné protestující ženy.


„Já jdu z noční směny,“ odvětila rozzlobená žena.


Politikovi, o kterém se právě v souvislosti se stávkou a kauzou jejího soudního zákazu spekulovalo, že se snaží držet hlavní otěže a suplovat i roli premiéra Nečase, spadla čelist.


Byla to špatně položená otázka,“ řekl Klaus. "Stávka nic dobrého nepřinesla." (eb)

pátek 24. června 2011

Škrty v SZP postihnou hlavně ekologické zemědělce.

Dlouho připravované plány zemědělské politiky EU po roce 2013 se hroutí na nedostatku peněz. Prezident EVropské komise Barroso přišel s návrhem škrtnout část zemědělských dotací. Ušetřené peníze by měly být použity na podporu řecké ekonomiky.

Dalším důvodem škrtů je neochota Německa a Francie (doposud největších přispěvovatelů do EU) dávat do společné kasy peníze, které pak končí v černé díře (zřejmě myšlena východní Evropa).

S omezením dotací je srozuměn i francouzský prezident Sarkozy, který si však klade podmínku, že nebudou kráceny dotace v prvním pilíři. Tím mohou ochránci přírody a ekologičtí zemědělci zapomenout na doby, kdy byli zavaleni evropskými penězi. Některé oblasti, zvláště horské, čerpaly v 2. pilíři víc než v prvním.

EP schválil zastropování přímých plateb.


EP přes odpor řady poslanců podpořil návrh na omezení přímých plateb podle velikosti farem, dobojováno ale ještě není

24.6.2011

Tisková zpráva – Evropský parlament ve čtvrtek, přes odpor řady poslanců, podpořil návrh na omezení přímých plateb podle velikosti podniku. Český pozměňovací návrh proti zastropování plateb získal podporu více než stovky poslanců z různých členských států, k jeho prosazení to ovšem nestačilo.

Evropsky parlament při svém hlasování dne 23. 6. schválil zprávu europoslance Alberta Desse, a tím podpořil návrh na omezení přímých plateb podle velikosti podniku. "Hlasování potvrdilo, že nálada uvnitř Evropského parlamentu je nakloněna omezováni podpor ze Společné zemědělské politiky podle velikosti podniku a českým zemědělcům hrozí, že kvůli velikostní struktuře podniků u nás budou oproti konkurentům z ostatních zemí znevýhodněni,“ řekl po hlasování náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel. Stanovisko parlamentu ale, jak upozornil, zdaleka neznamená, že by bylo rozhodnuto, protože návrhy musí předložit Evropská komise a ke všem návrhům se musí vyjádřit Rada ministrů. „My jsme připraveni nadále tvrdě pracovat na tom, aby ministři zemědělství EU případné diskriminační návrhy odmítli," dodal náměstek Chmiel.

Zprávu EP ministerstvo zemědělství vnímá jako důležitý signál, že je nutné pokračovat v dosavadním působení mezi členskými státy a na půdě Rady EU a Evropské komise a soustředit se jak na proces přípravy legislativních návrhů Komise, tak na budoucí vyjednávání o těchto návrzích. ČR iniciovala deklaraci, která odmítá toto zastropování. Dokument podepsalo šest zemí – kromě ČR ještě Itálie, Německo, Slovensko, Rumunsko a Velká Británie.

Ministerstvo zemědělství s českými europoslanci napříč politickými stranami a zemědělskými nevládními organizacemi úzce spolupracuje, poskytuje jim expertní podporu a podílelo se i na zpracování pozměňovacího návrhu proti zastropování plateb, který byl díky úsilí českých europoslanců předložen k hlasování plenárního zasedáni EP. Návrh nakonec nebyl přijat, ale podpora více než stovky poslanců z celé řady zemí EU není zanedbatelná.

Že ještě není zdaleka dobojováno, potvrzuje i ministr zemědělství Ivan Fuksa."Dosavadní výsledky vyjednávacího úsilí, jako například společná deklarace proti cappingu, ukázaly, že se intenzivní vyjednávání a vysvětlování argumentů vyplatí. Nezbývá než českým europoslancům poděkovat za jejich dosavadní práci a požádat je, aby nepolevili ani v budoucnu," řekl ministr Fuksa.

(Zdroj:MZe. 24.6.2011)

Klausovy narozeniny a režisér.

Jiří Menzel: Václavu Klausovi místo blahopřání k narozeninám
Jsme taková rodina, se kterou sdílí domácnost bílý nosorožec. Není s ním příjemné bydlení. Do všeho vráží, všechno ušpiní, hodně nám toho sežere. Všem je nám to nemilé, mluvíme o tom, jenom hlava rodiny dělá, jakoby bílý nosorožec u nás neexistoval.

Na začátku byl ten nosorožec menší, spíš legrační, - co to je šest milionů od maďarského nebožtíka. Tenkrát ještě dnešní hlava státu hlavou státu nebyla, ale už tehdy, jak si pamatujeme, náš dnešní president zaujal pozici mrtvého brouka.
Jak šly roky, čím dál tím častěji propukaly aféry. Za dvacet let tu ten bílý tlustokožec pořádně vyrostl. Z ukradených milionů se stávají ukradené miliardy. Mnozí politikové, kteří přišli do politiky s prázdnými kapsami, odcházejí z politiky jako milionáři. Hlavu státu zajímá, jestli ministr umí anglicky, ale nezajímá ho, jak se může stát, že ministr přes noc zbohatl. Nevadí mu ani, že politické strany nemůžou doložit útraty za své volební kampaně.

Zajímavé je, k čemu se pan president vyjadřuje. Tu k finanční krizi, tu k oteplování, tu k okurkové nemoci. Je zkrátka ve všech oborech doma a má na ně svůj názor. Je to jeho právo. Zaráží mne okolnost, že zatímco obyčejný občan se pohoršuje nad nekonečnou ságou o korupcích, pro pana presidenta to jsou věci, které jsou mimo oblast jeho zájmů.

A tak když už po několikáté policisté zabývající se korupcí postupně, i hromadně, opouštějí svůj úřad, nebo jsou, za mlčenlivého souhlasu velkých stran, rozpuštěni, tak pan prezident ani nepozdvihne obočí, natož aby pohrozil svým profesorský ukazováčkem, i když, jako hlava okrádaného státu, by měl pořádně bouchnout pěstí do stolu.

A když vyhřezne nějaká opravdu ošklivá kausa, jako aféra Drobil, a hrozí, že si politici budou prát své prádlo veřejně, pozve si na Hrad pan prezident příslušné hlavy politických stran a poradí jim: Pánové, pokud nechcete přijít o všechno, nechte kostlivce ve skříni!

Ke všem těm aférám, o kterých si my denně dozvídáme, kterými se trápíme, Hrad většinou mlčí. Proč asi pana presidenta zajímá okurková nemoc víc, než to, o čem si v Česku cvrlikají vrabci na střeše. Nejspíš proto, že o tom všem ví mnohem víc, než tušíme. Jiří Menzel

(Miroslav Opálka )

Odbory proti aroganci vlády.

Koalice dopravních odborových svazů na svém včerejším jednání vyhlásila přípravy na další protesty, včetně generální stávky. Vláda ODS, TOP 09 a VV adekvátně nereaguje na nespokojenost ve společnosti.



Podle předáků dopravních odborů v|áda Petra Nečase stávkou v dopravě dne 16. června 2011 bagatelizovala a nebrala jako protest občanů České republiky. KoaIice dopravních odborových svazů proto ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že je připravena vyhlásit a uskutečnit generální stávku, a to společně s ostatními odborovými organizacemi v České republice.


„Namísto toho, aby důsledně bojova|a s korupcí a daňovými úniky, přenáší vláda veškeré ekonomické nák|ady reforem na slušné občany. KoaIice dopravních odborových svazů opakovaně vyzývá vládu k jednání,“ uvedli odboráři v prohlášení.


Už ve středu jednala největší odborová centrála v zemi - Českomoravská konfederace odborových svazů. Přijala strategii dalších kroků. I ona počítá nejen s demonstracemi a stávkami.


Podle předsedy odborového svazu KOVO Josefa Středuly mají odbory další strategii, podrobnosti však zatím nechtějí prozradit. Případné další protestní akce odboráři spustí, pokud vláda či Poslanecká sněmovna nevezme připomínky k reformním opatřením.


Pozn: Ukázalo se, že vláda má z odborů strach jako z loňského sněhu. Chod kapitalistické země je závislý na vládních dotacích daleko víc než za socializmu, takže při stávkách ušetří vláda, kraje i obce. Výsledkem protestů může být jen další demoralizace společnosti.

Dálnice jsou velký český tunel.

Ministerstvo dopravy a ŘSD nyní řeší, jak to udělat, aby stamiliony, čerpané z EU na neexistující dálnici Brno-Mikulov, nemusela ČR úplně vracet. A proto hledá náhradní projekt, na který by je mohlo použít.

"Ředitelství silnic a dálnic žádost stáhlo, protože by nemuselo prokázat splnění všech podmínek pro přiznání dotace," uvedl náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl.


"Prosazování R52 na Vídeň přes Mikulov je náběh na největší tunel v republice ve výši třiceti miliard korun,"prohlašuje vídeňský docent Petr Firbas,z jehož popudu soud v minulosti už několikrát zrušil územní plán Jihomoravského kraje, Brna či obcí okolo něj, právě směrem na Mikulov. Tedy v trase plánované R52. Na přípravu R52 se z Firbasovy iniciativy zaměřila i Bezpečnostní informační služba. A přišla na to, že za vším stojí politická lobby, která používá nátlakové metody.


To ovšem není jediný problém. Stejně tak hrozí, že ČR bude muset Bruselu vrátit i více než osm miliard, které má přislíbeny na dostavbu dálnice D8 do Ústí nad Labem. Ta zřejmě nebude dokončena v takovém termínu, aby na její stavbu mohlo čerpat dotaci. Na podnět ekologů totiž soud zrušil územní rozhodnutí, na nichž je vázána řada stavebních povolení pro uvedenou dálnici. Stavba tak nyní stojí. I na tyto peníze tak ministerstvo nyní hledá náhradní projekt.


Poslední variantou je, že se za evropské peníze v příštích třech letech zrekonstruuje dálnice D1. "Musíme ale unii přesvědčit, že to nebude obyčejná oprava, ale komplexní modernizace," říká Hampl.

Babišovi škodí EU.


Návrhy na zastropování dotací, o nichž se právě jedná ve Štrasburku, zřejmě pohnuly žlučí i největšímu českému sedlákovi Andreji Babišovi. "Evropská unie (EU) dělá všechno pro to, aby poškodila české a slovenské farmáře," řekl šéf holdingu Agrofert na konferenci Trend Business Breakfast, která se včera konala v Bratislavě,


Největšími konkurenty pro české a slovenské zemědělce a potravináře Babiš jsou polští zemědělci a němečtí potravináři. „Polsko zničilo v Čechách a na Slovensku milion sektorů, ať už je to zelenina, ovoce, květiny, česnek, brambory, (…) vše je dnes po smrti a na řadě jsou prasata,“ uvedl Babiš. V Evropské unii platí podle něj pravidla, která nikdo nedodržuje. „Každý si dělá co chce, existují tajné dotace, víme jak se v Polsku dotuje, že se neplatí daně,“ vztekal se Babiš.


Šéf Agrofertu navrhuje vytvoření společné farmářské asociace, která by vyvíjela tlak nejen na politiky v dané zemi, ale také na její zástupce v EU. Zemědělský sektor by mohl podle Babiše mít také společného lobbistu, který by zastupoval zájmy zemědělců v unii, uvádí agentura.


„Tady jsme na jedné lodi, protože mám pocit, že na Slovensku je zemědělská komora bezvýznamná a říká se po hospodách, že i nejmenovaní politici, chtěli určovat, kdo bude šéfem a vytvářet paralelní komory,“ uvedl Babiš. Agrofert chtěl na Slovensku koupit deset firem, ale ceny, které za ně jejich majitelé požadovaly, byly příliš vysoké.

čtvrtek 23. června 2011

Totalitu nechceme - manifest studentů.

My nespokojení obyvatelé České republiky si již nenecháme líbit naprosté pohrdání námi ze strany vládních představitelů. Proto vyzýváme občany, kteří souhlasí, šiřte tento manifest, pod názvem „Totalitu nechceme“, dále mezi své přátele, známé, spolupracovníky a spoluobčany.
Vážení občané, vážení poslanci, vážená vládo,
naše země je v dezolátním stavu. Veřejnou správu ovládá mafie, která si dosazuje na volitelná místa kandidátek své lidi. V konečném důsledku je tedy jedno, koho volíme, jelikož vždy volíme stranické kmotry. Celý článek

Skotští farmáři proti návrhu SZP.

Dnes má Evropský parlament schvalovat návrh Společné zemědělské politiky EU, jak ho připravil německý poslanec Albert Dess. S návrhem nesouhlasí skotští farmáři, jejichž farmy patří k největším v Evropě.

"Je to ze strany EK a EP naprostá diskriminace zemědělské velkovýroby," řekl skotský liberální poslanec George Lyon, "to je hra na jednu branku."

Britská vláda už vyzvala poslance aby hlasovali proti návrhu. Zastrpování dotací je pro Velkou Británii, jtejně jako pro další dvě země EU, nepřijatelné.

"Moje stanovisko je jasné," řekl polanec Lyon, " potřebujeme takovou Společnou zemědělskou politiku, která podpoří všechny zemědělce, aby blyli konkurenceschopní. Jen tak je možné pobčanům EU zajistit dostatek kvalitních potravin." Dále vyzval poslance, aby nebrzdili konkurenceschopnost velkých evropských farem.

Dnešním hlasováním Evropského parlamentu by měla být Společná zemědělská politika EU do roku 2020 tak zformulovaná, aby do konce roku Evropská komise byla připravena ji definitivně navrhnout.

MZe sleduje jednání Evropského parlamentu.

Takzvanou Dessovu zprávu o budoucnosti Společné zemědělské politiky projednává v těchto dnech Evropský parlament. Většina z parlamentních návrhů České republice vyhovuje a reformu SZP jednoznačně podporujeme, ale součástí zprávy je i pro nás palčivé stropování zemědělských dotací nebo požadavky starých členských států na další přechodná období pro vyrovnání přímých plateb. V souladu s dlouhodobě prosazovanými stanovisky k reformě SZP se tak Ministerstvo zemědělství společně s nevládními organizacemi podílelo na přípravě pozměňovacího návrhu proti cappingu a poskytlo europoslancům stanovisko ke zprávě a všem pozměňovacím návrhům.

Ve dnech 22. až 23. 6. projednává Evropský parlament zprávu o budoucnosti Společné zemědělské politiky EU a bude hlasovat o zprávě německého poslance Alberta Desse.

Parlament navrhuje například užší propojení zemědělských podpor s požadavky na ochranu životního prostředí, nastolení spravedlivějších podmínek pro farmáře v EU či sblížení úrovně přímých plateb mezi členskými státy.

Česká republika podporuje reformní proces a většina z parlamentních návrhů České republice vyhovuje, ale některé z nich jsou naopak pro české zemědělce nevýhodné. „Usilujeme o zlepšení návrhu v několika oblastech, například vyškrtnutím ustanovení podporujícího budoucí omezení přímých plateb podle velikosti podniku. Dále se také snažíme o odstranění požadavku pro staré členské země EU na přechodné období pro vyrovnání přímých plateb a nelíbí se nám ani návrh omezit použití současného systému plateb na plochu SAPS,“ říká ke zprávě náměstek ministra Juraj Chmiel. „Na prosazení těchto požadavků úzce spolupracujeme s českými poslanci Evropského parlamentu," dodává.

Zpráva Evropského parlamentu vyšle signály o tom, o co bude EP usilovat v rámci konkrétních legislativních návrhů, které má Komise předložit v říjnu (Zdroj: MZe, 22.6.2011)

středa 22. června 2011

Do poskomunistických zemí EU směřují horší potraviny.

Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman reagoval na spor Bulharska s Bruselem a řekl, že není žádným tajemstvím, že jsou potraviny dodávané nadnárodními korporacemi na trhy postkomunistických zemí méně kvalitní než produkty stejných značek prodávané na zbytku kontinentu.

"Je neslýchané, aby v Evropě platily dvojí standardy pro prodej potravin. Pokud se skutečně prokáže, že se k Bulharsku přistupovalo jako k druhořadé zemi, Sofie zváží veškeré právní kroky," řekl bulharský ministr zemědělství Miroslav Naydenov.

Evropská komise odmítla kritiku bulharských zástupců, kteří reagovali na výsledek testu provedeného za peníze z evropských fondů Asociací spotřebitelů Slovenska. Experti porovnávali potraviny prodávané v osmi členských zemích včetně Česka a zjistili, že třeba Coca Cola, Nescafé Gold, zrnková káva Jacobs Krönung, káva Tchibo Espreso nebo pepř Kotanyi mají různé složení v jednotlivých zemích Unie. Jediným výrobkem, který byl stejný pro všechny členské země, byla čokoláda Milka.

Podle Tomana je rozdílná kvalita stejných potravin v různých zemích patrná již při pouhém pohledu na jejich složení. "Stačí si přečíst obaly," poznamenal.

Výrobci tvrdí, že se jen přizpůsobují potřebám nakupujících. "Nejde o kvalitu, jde o to, že občas se musí produkty přizpůsobit chuti místních. Každá země má své standardy nasazeny jinak vysoko. Běžné to dělá třeba Knorr. I v Evropě najdeme hodně rozdílů v chuti, na které musíme reagovat," řekl Paul Polman, generální ředitel společnosti Unilever, třetího největšího producenta potravin a spotřebního zboží na světě.

Poláci se vzepřeli teroru ekologů EU.

Schůzka ministrů životního prostředí zemí EU byla dlouhá a skončila neúspěšně. Nepodařilo se totiž přimět Poláky, aby souhlasili s drastickým omezováním emisí CO2.

Situace EU je o to pikantnější, že od 1. července Polsko převezme předsednictví. Rozčarování ostatních ekologů je velké. Představovali si, že do roku 2020 dojde ke snížení emisí o 25 procent. Chování Polska odsoudili: "Pokud se budou členské státy v otázce životního prostředí takto chovat, zůstaneme na chvostu světa, i Čína nás předstihne."

Evropská komise má teď starostí až nad hlavu, protože ani v dalších plánech se nedaří najít společnou řeč všech států EU. Rozličné jsou například názory Itálie a Litvy. EK plánovala snížení CO2 do roku 2030 o 40 procent, do roku 2040 o 60 procent a do roku 2050 o 80 procent. "Po krachu Světové klimatické konference v Kodani dochází k dalšímu krachu v ochraně životního prostředí přímo v EU. Je jasné, že za blokací snížování emisí v Polsku jsou tlaky energetiků."

V Řecku jako v Čecku (ČR), ale nedobrovolně.

Řecká vláda získala kriticky důležitou podporu v parlamentě pro extremně tvrdý program vládních škrtů. Novou vládu premiéra George Papanderoua schválil parlament 155 hlasy k 143. Dva poslanci se zdrželi hlasování.


Řecký parlament zřejmě také schválí 28 miliard euro škrtů, zvýšení daní, finanční reformy a privatizaci. Na rozdíl od české vlády, které EU na krk žádný nůž nedává a která škrty schvaluje z vlastní iniciativy, jen aby demonstrovala sílu, převahu nad občany, řecké reformy jsou vynuceny dvanáctimiliardovou (euro) půjčkou z Bruselu.


Řecko má dluh 340 miliard euro. Kritikové poukazují na to, že sanační plány pro Řecko neobsahují žádný program pro hospodářské oživení.

Odměna 200 Kč za zastřeleného divočáka skončila.

Na 20 tisíc mladých divokých prasat (selat a lončáků) od roku 2004 skolili lovci v Královéhradeckém kraji, za což od kraje dostali celkem 4 miliony korun. To stavy divokých prasat stabilizovalo. Letos kraj upustil od výplaty "zástřelného" a koncem roku bude situaci analyzovat.

Loni kraj vyplatil přes půl milionu korun za 2728 ulovených mladých divočáků. Vůbec nejvíc - přes 3100 - se jich podařilo ulovit v roce 2004.

Zásluhou podpory lovu mladých, netrofejních divokých prasat se v kraji postupně dařilo čelit jejich nekontrolovatelnému přemnožování. S přemnoženými divočáky si dnes příroda sama poradit nedokáže, proto musí přijít člověk. Snižováním stavů mladých divočáků se daří současně zamezovat přenosu nebezpečných nakažlivých onemocnění jako je svalovčitost, klasický mor prasat či vzteklina. Současně se snižují škody na zemědělských kulturách a pozemcích.

úterý 21. června 2011

Čínská pyrotechnika ohrožuje hospodářská zvířata.

Britský ministr Jim Paice požádal veřejnost, aby v zájmu zdraví zvířat upustila od ohňostrojů, které se na ostrovech během letních slavností stále více rozmáhají.

Výbuchy pyrotechniky, ohně a záblesky ohrožují nervovou soustavu zvířat, hlavně psů. V minulých létech však kvůli zbytkům světlic, dopadajících na pastviny vzdálené i několik kilometrů od místa, kde se svatba, festival či diskotéka konaly,došlo k úhynu a onemocnění(nutné porážce) mnoha zvířat. Čínská pyrotechnika je vyráběna, tak jako většina čínských výrobků, kvůli co největšímu zisku, bez ohledu na následky.

Ministr Paice řekl: "Lidé jsou nadšeni světelnou krásou, která je na noční obloze vytvářena, ale netuší, že jemné drátky dopadající na pastviny a louky způsobují ohromné zažívací potíže skotu, koním, ovcím, kozám a dalším zvířatům."

Místo na SZP půjdou peníze na záchranu Řecka.

Deset dnů před schvalováním rozpočtu EU oznámil prezident Evropské komise José Manuel Barroso, že dojde ke krácení financí pro druhý pilíř Společné zemědělské politiky.

Proč ke krácení peněz dojde přímo oznámeno nebylo, ale vrabci na střechách už cvrlikají, že krácení zemědělského rozpočtu je kvůli přesunu peněz do krachujících ekonomik v Řecku a dalších státech Evropské unie. Škrty je ohrožen druhý pilíř SZP, tj. programy na ozelenění zemědělské politiky a na investice zemědělců.

Oficiální návrhy rozpočtu ještě na veřejnost nepronikly. Včera měli komisaři možnost provést poslední úpravy. Schvalování rozpočtu začne příští středu.

neděle 19. června 2011

Návrhy české zemědělské velkovýroby k SZP.

    České zemědělství je poznamenáno nerovnoprávnými podmínkami při vstupu do EU, že se stále vypořádává s důsledky hospodářské recese a že proces stabilizace je dlouhodobou záležitostí s tím, že výrazný pokles živočišné produkce je v některých případech procesem nevratným. Proto ČR musí v rámci reformy SZP EU po roce 2013 zabezpečit stabilizaci a vytvořit podmínky pro zvýšení produkčního rozměru českého zemědělství. V souvislosti s tím je třeba prosadit některá opatření, zejména:

  1. Odmítnout zastropování přímých plateb.
  2. Prosazovat přechodné období navýšení prostředků na rozvoj venkova pro země EU-12 jako kompenzaci přechodného období pro vyšší přímé platby pro většinu původních zemí EU-15.
  3. Pro udržení konkurenceschopnosti ohrožených sektorů pro rok 2011 prosadit navýšení národních doplňkových plateb TOP-UP.
  4. Počínaje rokem 2012 nahradit výplaty TOP-UP platbami ve výši min. 3,5% z přímých plateb plně hrazených z prostředků EU v rámci čl. 68.
  5. Prostřednictvím národních podpor posílit konkurenceschopnost chovů prasat a drůbeže
  6. Požadavky:

  7. Jednání s ministrem zemědělství ČR a dalšími členy vlády o realizaci oprávněných požadavků pro zabezpečení produkčního rozměru českého zemědělství a výhodnější pozici ČR v rámci reformy SZP po roce 2013 - zejména odmítnutí zastropování přímých plateb, navýšení TOP-UP pro rok 2011, od roku 2012 nahrazení TOP-UP článkem 68 a posílení konkurenceschopnosti chovu prasat a drůbeže,
  8. O zrušení navýšení DPH u potravin na 14,5% a dále na 17,5%,
  9. Zapojí se do přípravy kapitoly 329 MZe státního rozpočtu pro rok 2012,
  10. Bude uplatňovat požadavek na navýšení zdrojů do PGRLF pro úhradu části úroků na modernizaci zem. Podniků v oblastech, které nejsou dotovány z Programu rozvoje venkova.